Uporczywy ból brzucha i luźne stolce

Od trzech dni dokucza mi uciążliwy ból brzucha. Nigdy nie myślałam, że może trwać tak długo. Pierwszego dnia ból umiejscowiony był głównie w nadbrzuszu i wokół pępka, był bardziej kłujący niż tępy, sam brzuch, gdy go dotykałam był twardy i tak jakby wzdęty. Miałam wrażenie, że gdy się wypróżnię problem się skończy. Niestety. Ból wciąż jest, może już nie tak intensywny, ale jednak. Teraz główni boli okolica pępka i podbrzusze. Dziś leżąc na wznak uciskałam go i czułam, że jest twardy i boli. Wciąż mam wrażenie jak gdybym miała oddać gazy. Nie mam biegunki, a stolec jest troszkę luźniejszy niż zwykle, ale dodam iż zazwyczaj cierpię na zaparcia. Są chwile gdy mam wrażenie, że wszystko cudownie wróciło do normy, ale za jakiś czas ból znów o sobie przypomina. Właściwie można powiedzieć, że wciąż czuję okolicę pępka i podbrzusze z tym, że gdy tam naciskam ból jest mocno odczuwalny.

Mam wrażenie, że z dnia na dzień jest lepiej, ale niepokoi mnie, że to już tyle trwa. Proszę napisać czy wystarczy jakiś lek na wzdęcia, żeby pozbyć się problemu? W moim odczuciu tak to wygląda. Gdyby nie trwało to tak długo myślałabym, że to takie dziwne wzdęcia w których nie mogę pozbyć się zalegających gazów i dlatego boli mnie brzuch. Niestety nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, dlatego proszę o radę.

Witam! Opisane dolegliwości mogą sugerować zespół jelita drażliwego (IBS). Jest to bardzo częsty problem, częściej dotykający kobiet. Polega na czynnościowym zaburzeniu pracy jelit. Jednakże aby mieć pewność co do podejrzewanej przyczyny konieczne jest wykluczenie przyczyn organicznych i infekcyjnych. W tym celu należy skonsultować problem z gastroenterologiem lub internistą w celu dokładnego badania fizykalnego oraz warto wykonać: badanie ogólne kału, posiew kału, USG jamy brzusznej, kolonoskopię. Po wykluczeniu przyczyn organicznych i infekcyjnych może skłaniać się ku rozpoznaniu zespołu jelita drażliwego. Wówczas odpowiednia dieta oraz leki regulujące pracę jelit (w tym także redukujące produkcję gazów) może przynieść ustąpienie dolegliwości. Zachęcam do wizyty u gastroenterologa. Pozdrawiam serdecznie!