Uporczywy ból nóg i dna moczanowa

Witam serdecznie! Od jakiegoś czasu moja mama skarży się na ból nóg, szczególnie prawej. W miarę nasilenia stwierdzono dnę moczanową (kwas moczowy powyżej 400). Trzy dni temu dostała ostrego ataku bólu, skierowana do szpitala, podejrzenie zakrzepicy, jednak po zrobionych badaniach wyeliminowano tę opcję i została wypuszczona do domu. Ból nie mija mimo wszystkich dostępnych leków, a bierze ich ogromną ilość (każdy lekarz na pogotowiu zapisuje nowy). Ból najbardziej nasila się w pozycji siedzącej - leżeć ewentualnie chodzić w miarę może, ale tak prosta czynność jak skorzystanie z toalety w pozycji siedzącej skutkuje takim bólem, że robi jej sie słabo i traci przytomność.

Mama jest w trakcie wykonywania dodatkowych badań crp i kwasu moczowego (bo tylko na takie dostała skierowanie z "rejonu"). Nadal nie mamy diagnozy, ból nie ustaje, a ja nie wiem jak jej pomóc w tym cierpieniu, jakie dodatkowo badania powinna wykonać. Bardzo proszę o pomoc, bo naprawdę nie mogę patrzeć jak mama cierpi, a poza tym nie wiem czy choroba ta nie zagraża jej życiu. Pozdrawiam serdecznie!

Witam serdecznie! Jeżeli choroba miałaby zagrażać życiu mamy raczej zostałby przyjęta do szpitala na dalszą diagnostykę. Niestety bez możliwości zbadania pacjenta i dokładnego zebrania wywiadu nie da się postawić rozpoznania. Przyczyn opisanych dolegliwości może być wiele. Z pewnością warto wykonać zalecone badania, jednak dodatkowo warto wykonać jeszcze przynajmniej morfologię krwi obwodowej, poziom CPK (w celu wykluczenia zapalenia mięśni). Dolegliwości mogą pochodzić również ze zmian w obrębie kręgosłupa lędźwiowego czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Może warto skonsultować jeszcze mamę z neurologiem (konieczne jest skierowanie). Rozumiem, że nie miał miejsca żaden uraz - jeżeli było inaczej wskazana jest jeszcze konsultacja ortopedyczna. Pozdrawiam