Uporczywy i rwący kaszel

Witam, mam 27 lat. Mam problem z kaszlem, który męczy mnie od 3 tygodni. Na początku objawiał się często, teraz rzadziej, ale jest męczący i rwący. Robiłem RTG płuc, ale nie ma zmian, więc co to może być? Czy mam się czegoś obawiać? Nie palę, lecz w pracy palą. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

Najczęściej w Pana wieku kaszel jest spowodowany toczącymi się infekcjami dróg oddechowych. Na zdjęciu płuc widoczne są jedynie dolne drogi oddechowe, tak więc nie można wykluczyć, że przyczyną kaszlu jest zakażenie innego fragmentu dróg oddechowych. Jednak bez badania i dokładnego zebrania wywiadu (m.in. czy występuje gorączka lub stan podgorączkowy; katar; czy kaszel jest suchy czy mokry; jak wygląda wydzielina itp.) nie ma możliwości aby postawić rozpoznanie. Z tego powodu wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
Natomiast kaszel może być również objawem innych schorzeń - alergii, astmy oskrzelowej, chorób układu sercowo-naczyniowego, choroby nowotworowej.
Proszę również zwrócić uwagę na otoczenie- proszę sprawdzić jakie powietrze jest w pomieszczeniach, czy nie wymaga nawilżenia; proszę również często wietrzyć sypialnię.
Jeżeli lekarz w badaniu wykluczy objawy infekcji, a kaszel nadal będzie się utrzymywał konieczna będzie wizyta u pulmonologa - konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam