Uporczywy kaszel i biaława plwocina

Witam, mam od 2 tygodni bardzo uporczywy kaszel, nie pozwolił mi już dwie noce z rzędu spać. Byłam u lekarza, ale wątpię, że to zapalenie gardła, bo nie mam kataru ani gdy połykam, to gardło wcale mnie nie boli. Napady kaszlu są uciążliwe, tak że prawie się duszę. W szczególności ma to miejsce rano, gdy wstanę z łóżka. Zaraz po kaszlu wypluwam jasną, białawą i dość gęstą plwocinę.

Witam serdecznie!

Kaszel to odruch obronny pozwalający na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych.
W Pani przypadku mówimy jeszcze o kaszlu ostrym, gdyż trwa poniżej 3 tygodni. Rzeczywiście najczęstszą przyczyną takiego kaszlu jest zakażenie - najczęściej wirusowe górnych dróg oddechowych. Może być również spowodowany zakażeniem innych części układu oddechowego, alergią.
Najlepszym wyjściem byłaby powtórna wizyta u lekarza, który będzie miał możliwość wykonania badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu. Jeżeli nie zostaną stwierdzone żadne zmiany osłuchowe być może lekarz zdecyduje o wykonaniu badań laboratoryjnych i zdjęciu radiologicznym. Następna diagnostyka będzie uzależniona od wyników wykonanych badań. Jeżeli objawy nie ustąpią być może wskazana będzie wizyta u alergologa, w tym celu konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.
Proszę jeszcze zwrócić uwagę jakie powietrze ma Pani w sypialni - wskazane jest jego nawilżanie, a jeżeli w ostatnim czasie pojawiło się coś nowego w mieszkaniu (np. dywan, zasłony, itp.) można spróbować przedmiot wyeliminować.

Pozdrawiam