Uraz barku podczas meczu a artroskopia

Witam. W styczniu br., podczas meczu doznałem urazu barku. Na miejscu ratownik udzielił mi pomocy, następnie zgłosiłem się do lekarza rodzinnego, który dał mi 5 dni chorobowego. Wydawało mi się, że z barkiem już wszystko w porządku więc bez obaw chodziłem do pracy, a sport odstawiłem na 5 miesiecy. Jednak po powrocie na boisko okazało się że bark stał się niestabilny . Wtedy zglosiłem sie do ortopedy, który skierował mnie na artroskopie, czas oczekiwania 2,5 roku, obecnie kontuzja utrudnia mi pr

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niestabilnością jest niemożność utrzymania głowy kości ramiennej w właściwym położeniu w stawie. Podłożem niestabilności może być uraz, wiotkość stawowa lub zaburzenie równowagi nerwowo-mięśniowej w obrębie stawu. Większość niestabilności jest pourazowa i jest określana jako nawykowe zwichnięcie barku. Leczenie uzależnione jest od przyczyny niestabilności.

Wybór leczenia ustala się na podstawie badania pacjenta i badań obrazowych (rtg, MR, KT). W większości przypadków wskazane jest leczenie operacyjne. Dotyczy to zwłaszcza niestabilności pourazowych. Istotą leczenia jest naprawienie uszkodzonych wiązadeł i obrąbka. Preferowaną przez nas metodą postępowania jest artroskopia - leczenie małoinwazyjne. Dzięki specjalnej technice i implantom możliwe jest leczenie bez konieczności "otwarcia stawu". Uszkodzone struktury stabilizujemy wszczepami tytanowymi lub wchłanianymi. Wszczepy wprowadzane są do kości, a zamocowane w nich szwy służą do przyszycia uszkodzonych elementów stawu, odtwarzając ich anatomiczne położenie.

Leczenie operacyjne dostosowane jest do typu, wielkości uszkodzenia i zaawansowania wtórnych zmian pourazowych. W pewnych jednak przypadkach leczenie operacyjne, tradycyjne, metodą otwartą, przynosi najlepsze rezultaty. Zabiegi operacyjne przyprowadzane metodą otwartą często obejmują w swoim programie uzupełnienie ubytków kostnych powstałych w trakcie przedłużającego się okresu niestabilności. Wykonywane są też w przypadkach kiedy konieczna jest dodatkowa kostna stabilizacja stawu, lub rozległa plastyka torebki stawowej.