USG dopochwowe a starania o dziecko

Czy plemniki przezyją po USG dopochwowym? Staramy się z mężem o zajście w ciąże, lekarz zlecił mi monitorowania jajeczkowania (mam podejrzenie PCO). Zastanawiam się czy jeżeli po współżyciu zrobię USG dopochwowe (w tym samym dniu lub następnym) to czy plemniki nie zostaną uszkodzone. A jeżeli doszło do zapłodnienia dzień przed USG to czy podczas badania nie zostanie uszkodzone zapłodnione jajeczko.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Nie ma możliwości aby sonda USG uszkodziła zarodek co wynika z budowy anatomicznej kobiety. ZApłodniona komórka jajowa dostaje się do macicy jajowodem a nie od strony pochwy.
Nie ma też obawy o uszkodzenie mechaniczne plemników podczas badania.