USG dopochwowe - czy jest bezpieczne?

Witam. Obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży i już 3 razy miałam wykonane usg dopochwowe co mnie trochę martwi. Lekarz wykonuje je przy każdej wizycie. Czy to nie jest za często? Obawiam się czy usg nie zagrozi dziecku? Mam 29 lat, to moja pierwsza ciąża, przebiega ona prawidłowo.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam serdecznie!

Przyznam, że nie widzę potrzeby tak częstego badania w tak młodej ciąży. Proszę jednak nie brać mojego zdania zbyt dosłownie. Pani post jest bardzo krótki i zawiera bardzo mało informacji. Nie wspomina Pani o swoim stanie zdrowie, czy występowały krwawienia.
Generalnie, w trakcie całej ciąży obowiązkowe jest wykonanie 3 badań USG, w tym pierwsze za pomocą głowicy dopochwowej.

Inną kwestią są Pani częste wizyty u lekarza. Zwykle pacjentki w pierwszym trymestrze nie chodzą tak często na konsultacje. Domyślam się zatem, że są jakieś przesłanki do tak częstego wykonywania USG.

Dla uspokojenia, mogę jedynie powiedzieć, że udowodnione jest, że badania USG są bezpieczne dla płodu. Jeżeli jednak nadal będzie Pani zaniepokojona takim postępowaniem lekarza, sugerowałabym rozmowę z nim.

Pozdrawiam