USG jamy brzusznej 55-latka

Chodzi o mojego męża 56 lat.USGjamy brzusznej.Wątroba nie powiększona,o nieco niejednorodnie wzmożonym echogramie miąższu,zesłabiej zachowanym rysunkiem naczyniowym,z widoczną w prawym płacie torbielą o wym.22x32mm.Pęch.żółc.cienkościenny,bezkamiczy.Drogi żół.wewnatrz i zew.nieposz.Trzustka jednoro.opraw.wym.Śledż.prawid.Obie nerki o praw.położ.wielko.i kształ.ze zwapnieniami w zakres.pola central.bez zastoju moczu.Wlewej nerce widoczny garbik śledzionowy.Aorta brzu.nieposz.węzły nie pow.pły.bra

Nie zadała Pani pytania w związku z tym wynikiem USG. Drobna torbiel w zakresie prawego płata wątroby nie ma znaczenia klinicznego, jest do obserwacji czyli co około 1 rok kontrola USG. Pozostałe parametry narządów w badaniu USG bez zarzutów.

Lek. Tomasz Stawski

Szanowna Pani,
Tego typu torbiele - wielkości do 1-2 cm, nie stanowią zagrożenia dla pacjenta (wyjątek torbiel bąblowcowa - obecnie są niezawodne badania krwi na wykluczenie tego schorzenia).
Moim zdaniem, należy wyluczyć torbiel bąblowca - każda palcówka medyczna, lekarz rodzinny takie skierowanie może wystawić (nawet obecość bąblowca nie jest zagrożeniem - proste leczenie farmakologiczne ).
Wówczas, konieczna kontrola USG co 6-12 miesięcy. Gdyby wielkość się powiększła - konieczne badanie KT i wizyta u specjalisty chiruga ogólnego
Pozdrawiam - Wojciech Kawiorski