Ustabilizowanie cyklu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Witam, w sierpniu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, ponieważ i tak przyjmowałam je bardzo nieregularnie. 14.08 dostałam krwawienia z odstawienia. Pod koniec następującego po krwawieniu cyklu mój lekarz ginekolog zapisał mi duphaston w celu wywołania miesiączki. Przyjmowałam go 2xdziennie przez 5 dni i krwawienia dostałam 22.09. Przez cały czas od sierpnia współżyjemy z mężem praktycznie codzienne bez żadnego zabezpieczenia. 1. Jaki wpływ ma duphaston na płodność w cyklu następującym jego przyjmowanie? Nie wiem wg jakiego kryterium obliczyć swoje dni płodne w tym cyklu? Przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji doustnej miałam cykle ok 30-31 dni, ale nie wiem czy jest to w tej chwili adekwatny punkt odniesienia? 2. Czy możliwe jest aby po duphastonie następny cykl był bezowulacyjny? 3. Kiedy powinnam zrobić test ciążowy? Dzisiaj jest 24 dzień cyklu.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Trudno powiedzieć kiedy Pani cykl się ustabilizuje po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, jest to sprawa dość indywidualna. Przyjmując kolejne leki hormonalne może Pani w dalszym ciągu oddalać w czasie osiągnięcie w pełni naturalnej równowagi hormonalnej. Niemniej, proszę traktować wszystkie stosunki w danym cyklu jako mogące potencjalnie doprowadzić do zapłodnienia, szczególnie jeśli nie potrafi Pani rozpoznawać dni płodnych po ich objawach. Może się przydarzyć cykl bezowulacyjny, szczególnie, jeśli będzie Pani ponownie sztucznie wywoływać krwawienie miesięczne. Test ciążowy proszę wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, czyli po 31 dniach od poprzedniego krwawienia. Jeśli da wynik negatywny, a miesiączka nadal nie będzie się pojawiać - proszę go powtarzać co tydzień. Pozdrawiam serdecznie!