Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego a leczenie nerwicy (cd.)

Odpowiedź na: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/ustawa-o-ochronie-zdrowia-psychicznego-a-leczenie-nerwicy. Dziękuje za odpowiedź. Na pomysł udania się do Urzędy Pracy wpadłem już jakiś czas temu - nawet tam byłem, jednak po zjawieniu się na miejsce, "uciekłem". Zdaję sobie sprawę, że moja sytuacja jest co najmniej trudna i nie wymagam od Państwa jakiejś genialnej odpowiedzi, bo w Polsce po prostu jest takie, a nie inne prawo, i czasami po prostu nie ma rozwiązania (każdy z nas zna chociażby z TV takie sytuacje, że nieraz ludzie, czasami bardzo ciężko chorzy somatycznie, nie otrzymują żadnej pomocy od naszego kraju i pieniądze na leczenie muszą zbierać na własną rękę). Dlatego chciałbym się po prostu dowiedzieć czy mam jeszcze jakąś szanse na bezpłatne leczenie, czy muszę po prostu jakoś sam znaleźć pieniądze na leczenie? Co tak naprawdę daje orzeczenie o niepełnosprawności? Czy jest to droga do uzyskania renty, czy obie "rzeczy" nie mają ze sobą nic wspólnego i takie orzeczenie daje inne prawa/ułatwienia?
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Renty są świadczeniem wypłacanym przez ZUS, na podstawie orzeczenia o niezdolności do pracy.

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS, po orzeczeniu komisji, na podstawie odpowiedniego wniosku, zaświadczenia o stanie zdrowia oraz wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

Tak więc, upraszczając, komisja orzeczników ZUS określa ewent. niezdolność do pracy wobec osoby, która przepracowała określoną liczbę lat.

Może Pan przeczytać na ten temat np. na stronie:

http://renty.wieszjak.pl/renta-inwalidzka/86523,Kto-ma-prawo-do-renty-z-....

Jeśli nie ma Pan wymaganego stażu ubezpieczeniowego, może Pan ubiegać się o rentę socjalną:

http://renty.wieszjak.pl/renta-socialna/206582,Wniosek-o-rente-socjalna.....

Ustalenie stopnia niepełnosprawności jest przyznawane przez inną komisję i służy celom pozarentowym.

Ustalenie tego stopnia może ułatwić uzyskanie świadczeń pieniężnych od pomocy społecznej (np. pieniędzy na leki, środków na rehabilitację, środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ulgi podatkowej, dodatku mieszkaniowego), umożliwia również przekwalifikowanie zawodowe.

Osoba niepełnosprawna może również ubiegać się o przyznanie zasiłku stałego. Zasiłek jest świadczeniem przekazywanym z opieki społecznej na podstawie zaświadczenia o stopniu niepełnosprawności oraz wysokości dochodów.

Zasiłek stały przysługuje:

* pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
    * pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Zasiłek stały nie przysługuje, jeżeli:

* osoba otrzymuje rentę socjalną;
    * osoba otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne;
    * osoba otrzymuje dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania.

Zasiłek stały ustala się w wysokości:

* w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby;
    * w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie;

Kwota zasiłku nie może być wyższa niż 444 zł miesięcznie i nie niższa niż 30 zł miesięcznie.
Zasiłek stały przyznaje się bezterminowo:

* w przypadku kiedy mężczyzna ukończył 65 lat, a kobieta 60 lat;
    * w przypadku, gdy orzeczenie jest wydane na czas nieokreślony.

Zasiłek stały przyznaje się na okres:

* w przypadku gdy orzeczenie ma charakter okresowy.

Wyczerpujących informacji na ten temat może udzielić Panu najbliższy ośrodek pomocy społecznej. Na temat różnic między rentą a stopniem niepełnosprawności może Pan przeczytać na stronach:

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=386,

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=384.

Z pozdrowieniami