Usunięcie ciąży

Witam!
Mam pytanie. Mianowicie miałam usuwaną ciąże w dniu 23.02.2010r. Kiedy mogę dostać okres? Czy będzie on faktycznie bolesny jak to opisują oraz czy może zdarzyć się tak, że go wgl nie będzie i pojawi się dopiero za jakiś czas oraz czy jakie szanse, że przez ten zabieg mogę zostać bezpłodna?
Z góry dziękuje za odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

U kobiet, które przeszły aborcję metodą łyżeczkowania ("skrobania"), ryzyko wystąpienia zespołu Ashermana (zrostów wewnątrzmacicznych) wynosi ok. 16 % (i wzrasta z przebytym każdym kolejnym tego typu zabiegiem).

W Pani przypadku możemy niestety podejrzewać że doszło do tego powikłania, ponieważ, jak rozumiem, nie ma Pani miesiączki już prawie rok (pomijając okres ciąży). Zespół Ashermana może powodować niepłodność lub poronienia kolejnych ciąż. Proszę udać się do ginekologa, wskazana będzie diagnostyka w postaci badań hormonalnych (aby wykluczyć hormonalną przyczynę braku miesiączki) oraz USG i ewentualnie histeroskopii. Ta ostatnia może też być metodą terapii zrostów.

Pozdrawiam serdecznie!