Usunięcie dwóch ósemek przed założeniem aparatu

Witam! Potrzebuję pomocy ortodonty. Jestem z córką umówiona na zrobienia aparatu ortodontycznego u bardzo dobrego specjalisty, dr n.med., asystenta na AM, ale pojawiły się u mnie wątpliwości, gdyż ortodonta zalecił usunięcie dwóch ósemek. Muszę jeszcze raz to przedyskutować z lekarzem, ale jeśli to możliwe może ktoś z tutejszych lekarzy wypowie swoje zdanie. Mogłabym nawet wysłać skan RTG zębów. Pozdrawiam. Elżbieta

W większości przypadków usuwanie ósemek nie jest wskazane. Chronią one mechanicznie mózg przed urazami, a po usunięciu dolnych tworzą się po 10-20 latach jamy martwicze NICO powodujące neuralgie. Często stosuje się terapię polegającą na o wiele mniej urazowym usuwaniu siódemek i wprowadzaniu ósemek na ich miejsce. Czasami jednak usuwa się je ze wskazań miejscowych - są np. zepsute. Bez większej ilości danych ciężko sensownie odpowiedzieć na Pani pytanie. Potrzebne by były - zdjęcie cefalometryczne, pantomogram, fotografie profilu i twarzy en face w uśmiechu, postawy na wprost i z boku. Pozdrawiam

Proszę Pani, może i warto mieć drugą konsultację, ale w większości planów ortodontycznych z uwagi na małą ilość miejsca zaleca się usuwanie ósemek.
W tym nie ma nic złego, przy założeniu, że nie ma innych braków, czy bardzo słabych martwych zębów.

Witam
Usunięcie ósemek na pewno nie zaszkodzi zęby nie rozchodzą się samoistnie do tyłu ja osobiście sam jestem zwolennikiem usuwania ósemek z powodu bardzo trudnego dostępu żeby je dobrze oczyszczać często przez gałąź żuchwy są pochylone w kierunku siódemki co nie pozwala im na wyrżnięcie co za tym idzie napieranie na siódemki powoduje stłoczenie zębów, przez długi czas może się nic wokół nic nie dziać ale występuje ryzyko powstania tzw. torbieli okołokoronowej co powoduje zanik kości żuchwy czyli ją osłabia
Pozdrawiam