Usunięcie jajnika z powodu torbieli

Miałam zabieg usunięcia torbieli z jajnika (podejrzewano potworniaka). Torbiel była w środku jajnika więc usunęli mi cały jajnik i jajowód. Po histopatologii okazało się, że była to torbiel prosta, wielkości około 4-5 cm. Przed zabiegiem lekarz nie podjął leczenia hormonalnego a ja nie wiedziałam, że tak można. Mam 37 lat i bardzo się boję skutków tej możliwe, że niepotrzebnej operacji.Zastanawiam się czy słusznie usunięto mi jajnik i czy z jednym jajnikiem grozi mi przedwczesna menopauza?

Każda zmiana torbielowata także w jajniku niesie ze sobą ryzyko występowania nowotworu. Czy jest to nowotwór czy nie trudno określić na podstawie samych badań laboratoryjnych czy też obrazowych dlatego jeśli zmiana jest podejrzana (a taka właśnie była w Pani jajniku) wykonuje się doszczętne jej usunięcie z następowym badaniem histopatologicznym. Występowanie jednego jajnika wcale nie musi oznaczać przedwczesnej menopauzy. Proszę o to się nie obawiać.