Usunięcie macicy bez przydatków a endometrioza

Dobry Wieczór ! Jestem po operacji amputacji macicy bez przydatków ,przy operacji lekarz powiedział mi ,że mięśniaki nie były przyczyną amputacji tylko mam endometriozę .Czy taka operacja powstrzyma chorobę i nie będę miała już tych dolegliwości .Bolało najbardziej przed i po miesiączce a teraz już nie będę miała?

Małgorzata Panek

Endometrioza to obecność śluzówki macicy poza jamą macicy - jej właściwym miejscem. Może być wewnętrzna - tzn. w obrębie macicy, bądź zewnętrzna - poza macicą, np. na przydatkach czy też w okolicznych narządach. Usunięcie macicy usuwa tylko ogniska "wewnętrzne" choroby. Ogniska poza macicą, jeśli są, pozostają. Bez badań nie mogę powiedzieć, czy w Pani przypadku zabieg ten usunął wszystkie ogniska choroby.
Proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem.
Pozdrawiam