Usunięcie powiększonego węzła chłonnego

Witam! Sprawa dotyczy mojego męża. We wtorek wieczorem mąż odczuwał potworny ból w pachwinie, był to jedyny objaw. We środę rano pojechaliśmy do szpitala i tam zrobiono badanie USG, które wykazało, że jest to worek napełniony płynem. Lekarz zapytał czy mąż nie miał żadnego urazu mechanicznego. Chirurg powiedział, że prawdopodobnie jest to przepuklina udowa i trzeba będzie operować. Po zabiegu okazało się, że był to powiększony węzeł chłonny, który trzeba było usunąć (2,5-0,5cm) oczywiście pobrano wycinek do badania. Lekarz stwierdził, że węzeł był powiększony przez jakąś niedoleczoną infekcję i wygląda mu to na strukturę łagodną. Moje pytanie: Dlaczego trzeba było usunąć węzeł i jak Pan myśli, czy może być to coś poważnego? Bardzo się boję, proszę o szybką odp.

Takie węzły chłonne powiększone (powyżej 1 cm) zawsze się usuwa celem diagnostyki. To rutynowe, standardowe postępowanie. Błędem byłoby pozostawienie takiego węzła chłonnego. Skoro chirurg nie widział nic niepokojącego w strukturze tego węzła to zapewne zmieniony odczynowo węzeł chłonny jako reakcją na stan zapalny (np. w drogach moczowo-płciowych). Ostateczną odpowiedzią na pytanie dlaczego ten węzeł chłonny był powiększony będzie wynik badania histopatologicznego.