Usunięcie torbieli Bakera z podudzia

Witam, od kilku lat miałam jakiegoś małego guzka w podudziu lewym. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w miejscu guzka skóra jest lekko zaciemniona. Nigdy na niego nie zwracałam uwagi. Jadnak przez ostatnie 2 tygodnie powiększył mi się on. Udałam się do chirurga, ortopedy, umówiłam się na zabieg usunięcia torbieli Bakera. Ma ona około 4 cm na 2 cm. Mam pytania odnośnie samego zabiegu:
  • Jak zostanie znieczulone miejsce zabiegowe?
  • Czy wyjdę ze szpitala tego samego dnia, co odbędzie się zabieg?
  • Czy będę w stanie poruszać się bez kuli, czy kule będą mi niezbędne?
  • Jak długu będę miała założone szwy?
  • Czy po 10 dniach będę mogla normalnie już chodzić, czy okres rekonwalescencji będzie trwał dłużej?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Panią serdecznie!

Torbiel Bakera, którą Pani opisuje, jest zmianą, która najczęściej jest wyczuwalna palpacyjnie. Dla pewności rozpoznania wykonuje się badanie USG, a leczenie polega na wycięciu zmiany. Z uwagi na lokalizację torbieli na podudziu, najczęściej w okolicy dołu podkolanowego, zabieg jest często możliwy do przeprowadzenia w znieczuleniu miejscowym. W takim przypadku istnieje szansa na wypis ze szpitala nawet w dniu zabiegu lub dzień po jego wykonaniu. Często, jeśli nie ma bardzo nasilonych objawów bólowych i innych przeciwwskazań, można od razu chodzić. Szwy z reguły zdejmuje się kilka dni po zabiegu. Do 10 dni od usunięcia torbieli, a nawet szybciej, rana powinna się zagoić. Zaznaczam jednak, że zarówno o rodzaju znieczulenia, wykonaniu zabiegu, jak i postępowaniu po nim - decyduje zespół specjalistyczny - anestezjolog i chirurg lub ortopeda. Powyższe postępowanie jest możliwe u pacjentów bez powikłań oraz innych obciążeń chorobowych. W każdym przypadku o długości koniecznej hospitalizacji decyduje lekarz prowadzący po dokładnym zebraniu wywiadu i bezpośrednim zbadaniu pacjenta oraz na podstawie obserwacji pooperacyjnej.