Usunięcie żylaków a planowana ciąża

Mam 28 lat i stwierdzoną niewydolnść zastawek. Lekaż po badaniu doplerowskim stwierdził że żyła jest niedrożna (żylaki dość widoczne, nieestetyczne wystające i bolesne, wciąż się powiększają) i należy ją usunąć. Planuję zajść w ciążę i zastanawiam się jak długo po operacji wycięcia żylaków metodą tradycyjną mogę zajść w ciążę bez obaw o komplikacje. A może zdecydować się na inną metodę usunięcia żylaków??
28 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani,

Rzeczywiście powinna Pani poddać się zabiegowi przed ciążą, gdyż stan taki zwiększa dodatkowo ryzyko zakrzepicy i tak już podwyżaszone w wyniku ciązy.

Rodzaj operacji oraz czas zajścia w ciążę zależy od ogólnego stanu Pani zdrowia, tzn. czy cierpi Pani na jakieś inne choroby przewlekłe. Oczywistym jest, że istotne jest również to, jak duża jest niwydolnośc żylna.

Ważne, by po operacji noga wygoiła się, następnie konieczna będzie profilaktyka, zależna od istnienia czynników ryzyka oraz ewntualnych chorób towarzyszących.

Najlepszej oceny w tym zakresie dokona lekarz, który będzie wykonywał zabieg. Po ocenie stanu żył oraz ewentualnych dodatkowych obciążeń powinien odpowiedzieć na Pani pytania.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty