Usunięty jajnik i jajowód a możliwość ciąży

Witam, mam 20 lat. Mam za sobą dwie laparoskopie, gdyż na prawym jajniku robią mi się torbiele. Pierwszym razem miałam też wodniaka. Po drugiej laparoskopii poszłam na kontrolę, okazuje się że znowu to samo. Zatem znów dostałam skierowanie na oddział. Miałam operację tym razem już normalne poprzeczne cięcie. Dodam, że wszystkie trzy operacje były w przeciągu pół roku. Teraz obawiam się, że znów czeka mnie to samo, ponieważ odczuwam wyraźny ból prawego jajnika. Lekarze proponują usunięcie jajowodu? Co z ciążą? A jeśli drugi jajowód odmówi posłuszeństwa? Czy przy obu niesprawnych jajowodach możliwe jest in vitro?

Witam serdecznie! W przypadku usunięcia jednego jajnika szanse na ciążę maleją, ale nadal są stosunkowo wysokie. Nie powinna Pani z góry zakładać, że drugi jajnik również będzie wymagał interwencji chirurgicznej. W przypadku usunięcia jednego jajnika czy/i jajowodu będzie miała Pani jednak szansę na zapłodnienie co drugi cykl, wtedy, gdy owulacja następuje po zdrowej stronie. W przypadku usunięcia obu jajników/jajowodów pozostanie Pani wyłącznie zapłodnienie metodą in vitro. Pozdrawiam