Uszkodzenie dna oka a uprawianie aikido: czy są przeciwwskazania?

Jestem osobą obarczoną Okołoporodowym Dziecięcym Porażeniem Mózgowym, lat 34. Na moim orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności (znaczny stopień) znajdują się symbole N+O. Mam problemy z poruszaniem się, gdyż moja prawa noga jest 3 centymetry krótsza, a poza tym mam też problemy ze wzrokiem, uszkodzenie nerwu wzrokowego i dna oka w obu oczach oraz zmniejszone pole widzenia w prawym oku, w lewym mam poczucie światła. Noszę okulary na prawym oku -1.5 dioptrii i szkła z antyrefleksem. Na komputerze piszę bez większych problemów i poruszam się samodzielnie. Mam jednak pytanie w związku z moją przypadłością. W celach rehabilitacyjnych i ogólnie usprawniających zacząłem uczęszczać na treningi aikido. Czy takie zajęcia są bezpieczne dla moich oczu, czy też na skutek uczestnictwa w zajęciach aikido może nastąpić drastyczne pogorszenie mojego wzroku (np. odklejenie siatkówki) czy inny problem? Tak jak napisałem wyżej, chcę ćwiczyć aikido, gdyż to może pomóc w utrzymaniu sprawności i ograniczyć skutki porażenia. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Antioch.
ponad rok temu

Witam.

Z tym pytaniem proszę zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego. Osobiście nie mogę  odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam.