Uszkodzenie wątrąby nadmiernym spożywaniem alkoholu niskoprocentowego

Witam! Proszę o interpretację wyników badań krwi. Jestem mężczyzną w wieku 28 lat. Palę papierosy i piję alkohol (tylko piwo, po 4 kufle 0,5 l dziennie) i jem dosyć tłusto. Mam 160 cm wzrostu i ważę ok. 60 kg. Oto wyniki: Leukocyty 5,2 tys/ul norma 3,8-10 ul/l Erytrocyty 5,1 mln/ul norma 4,2-6,0 Hemoglobina 16,7 g/dl norma 14-18 Hematokryt 47,7 % norma 40-54 MCV 94 fl norma 80-99 MCH 33 pg norma 27-35 MCHC 35 g/dl norma 32-37 Płytki krwi 159 tys/ul norma 140-440 RDW-CV 13 % norma 12-15 RDW-SD 45 fl norma 35-44 P-LRC 35% norma 13-43 PDW 16 fl norma 9-17 MPV 11,5 fl norma 9-13 PCT 0,2% norma 0,2-0,4 Gran pałeczkowate 1% norma 1-5 Gran segmentowe 60% norma 40-70 Gran kwasochłonne 2% norma 1-5 Limfocyty 25% norma 20-45 Monocyty 12 % norma 3-8 OB 4 mm/h norma 2-12 AST 44 U/l norma 5-34 ALT 50 U/l norma 0-55 Bilirubina całkowita 38,8 umol/l norma 3,4-20,5 Fosfataza zasadowa 67 U/l norma 40-150 GGTP 86 U/l norma 12-64 Cholesterol całkowity 5,84 mmol/l norma 3,9-5,2 HDL 1,83 mmol/l norma 1,04-1,55 LDL 3,56 mmol/l norma 4 Trójglicerydy 0,98 mmol/l norma 0,4-1,7 Amylaza w surowicy 33 U/l norma 25-125 Sód 137 mmol/l norma 136-146 Potas 4,1 mmol/l norma 3,5 - 5,5 CRP met. immunochemiczną 4,7 mg/l norma 0-5 Lipaza 17 U/l norma 8-78 Ok. w zeszłym tygodniu dużo piłem alkoholu (3 dni przed badaniem nic ani kropli) dzień przed badaniem pojadłem niezdrowego jedzenia. Cholesterol zwykle miałem w górnych granicach normy. Czy te nieprawidłowości w próbach wątrobowych mogą być tym spowodowane, czy to już alkoholowa choroba wątroby? W jaki sposób mogę tą wątrobę zregenerować i wspomagać jej pracę. Na pewno zmniejszę ilość alkoholu. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Michał W.

Witam! Ogólnie przedstawione wyniki zawierają odchylenia w kwestii AST, bilirubiny całkowitej oraz GGTP. Nieprawidłowe jest również stężenie cholesterolu całkowitego. Wartości lipidogramu mogą wynikać ze zmian w żywieniu w dniu poprzedzającym badanie. W związku z tym badanie powinno zostać powtórzone po kilku tygodniach utrzymywania regularnej diety, wówczas ocena będzie miarodajna. Wymienione badania z panelu wątrobowego mogą wynikać z lekkiego uszkodzenia wątroby nadmiernym spożyciem alkoholu. Jednakże nieprawidłowości nie są bardzo niepokojące, dlatego proponuję znacznie zredukować ilość spożywanego alkoholu oraz zadbać o lekkostrawną dietę z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych. Dostępne są również leki wspomagające czynność wątroby dostępne bez recepty, można je również zastosować. Dla uzupełnienia diagnostyki warto wykonać USG jamy brzusznej, które oceni miąższ wątroby. Wynik badania należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Próby wątrobowe warto powtórzyć wraz z lipidogramem po kilku tygodniach. Pozdrawiam serdecznie!