Utrata wagi i apetyt na słodycze

Witam. Mam na imię Magda, mam 17 lat. Od maja do października tego roku brałam progestageny, ponieważ miałam problemy ginekologiczne. Gdy zaczęłam je brać zaczęłam chudnąć, jednak lekarz ginekolog powiedział mi, że to raczej niemożliwe, żebym chudła od ich brania i że jeżeli nadal będę chudnąć, to mam się do niego zgłosić. Po tej rozmowie schudłam tylko pół kg, potem zaczęłam przybierać na wadze, więc do lekarza się nie wybrałam. Dodam, że w maju (przy wzroście 167 cm) ważyłam 56 kg i do lipca moja waga spadła do 49,5 kg (jadłam cały czas tyle samo, co wcześniej, potem nawet trochę więcej, żeby nie chudnąć). Swojej diety nie zmieniałam, po jakimś czasie waga zaczęła rosnąć i teraz ważę niecałe 54 kg. Niepokoi mnie to, że nie mogę się powstrzymać od jedzenia słodyczy, mam wręcz napady apetytu na słodycze, potrafię zjeść pół słoiczka dżemu i kilkanaście ciastek. Tak jest również z innymi produktami, jem nawet wtedy, gdy jestem najedzona i nie czuję potrzeby, aby coś zjeść. Próbowałam z tym walczyć, gdy szłam do kuchni i miałam ochotę na słodkie lub coś innego, to jadłam jabłko, ale i tak to nie skutkowało, musiałam zawsze wziąć jeszcze coś innego do zjedzenia. Do tego często czuję się senna i właśnie to, że zjem coś słodkiego, dodaje mi takiej energii, że nie muszę się iść wtedy zdrzemnąć. Czy te objawy mogą świadczyć o cukrzycy lub innej chorobie? I jak zapobiec nagłym napadom apetytu? Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.

Witam!

Wzmożony apetyt na słodycze nie jest typowym objawem cukrzycy. Jednak chudnięcie mimo braku zmian w diecie oraz wzmożona senność, należą do spektrum objawów tej choroby, zwłaszcza cukrzycy typu 1. Oczywiście, nie jest to jedyna możliwa przyczyna powyższych symptomów.

Apetyt na pokarmy zawierające węglowodany proste może być wzmożony w związku ze zmianami hormonanlnymi, powstałymi w wyniku przyjmowania progestagenów. Jednak podobnie, jak w przypadku powyższych objawów, jest to tylko jedna z możliwych przyczyn.

Warto wybrać się do lekarza, który będzie miał możliwość zebrania szczegółowego wywiadu - wieksza ilość informacji przybliży diagnozę, a wraz z badaniem lekarskim pomoże ukierunkować ewentualną dalszą diagnostykę.

Pozdrawiam serdecznie