Utrata wagi i głodzenie się a ryzyko anoreksji

Chciałabym o poradę związaną z moją przyjaciółką. Od zawsze była dość puszysta więc ciągle była na dietach. Ostatnio zaczęło się z nią dziać coś dziwnego - schudła, ale prawie w ogóle nie je. Jest osłabiona i apatyczna. Martwię się, że to anoreksja, bo całkowicie odmawia posiłków. Ostatnio wyjechałyśmy razem na kilka dni i dosłownie trzy razy widziałam, ze zjadła odrobinę sałatki. Jak mogę jej pomóc. Martwię się o nią i nie chcę, żeby zrobiła coś głupiego, a sama nie pójdzie na terapię
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Spróbuj z nią porozmawiać. Powiedz jej, że martwisz się o nią, że zauważyłaś, że ostatnio prawie nic nie je i nie ma energii - po prostu opisz jej swoje spostrzeżenia. Mogę podejrzewać, że Twoja przyjaciółka za pewne powie, że wszystko jest w porządku, jednak powiedz jej, że jeśli ma jakieś problemy, to zawsze może z Tobą porozmawiać, że pomożesz jej. Nie wiem, czy znasz jej rodzinę - jednak warto byłoby się dowiedzieć, czy oni także zauważyli coś niepokojącego.
Pozdrawiam

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Wygląda na to że koleżanka zaczyna mieć prolemy i to poważne. Anoreksja jest chorobą, która może prowadzić do śmierci. Niestety bardzo trudno pomóc komuś kto sam nie chce pomocy. Może pani spróbować poważnie z nią porozmawiać, powiedzieć jej o swoich obawach,można spróbować rozmów jej rodziną. Jednak tak naprawę to sama musi byćgotowa na to by sobie pomóc.
Życze powodzenia
Beata Szymik