Utrata wagi i śluz w kale

Witam, od sierpnia 2011 roku chudnę. Schudłem już 14 kg, apetyt jak na razie dopisuje. Morfologia, próby wątrobowe, lipaza, amylaza w normie, OB 3/9, TSH norma. Zauważyłem ostatnio jakbym miał lekko pożółkłą skórę, wcześniej tego nie miałem, czasem pobolewa mnie w lewym podżebrzu (trzustka?). Gdy leżę i się próbuję podnieść lub obrócić, wtedy też pojawia się w tym miejscu taki tępy ból. Na początku kilka razy miałem biegunkę na przemian z zaparciami, uczucie niepełnego wypróżnienia i zmianę rytmu wypróżnień, śladowe ilości krwi w stolcu. Teraz niby się to trochę unormowało, ale ze stolcem wydalam też duże ilości białawego śluzu. Badania dodatkowe to gastroskopia, kolonoskopia, usg jamy brzusznej robione jakiś miesiąc temu (wszystkie bez widocznych zmian). Lekarz na początku stwierdził, że mam IBS. Brałem leki i żadnej poprawy - chudnę dalej, miałem też robiony RMI jamy brzusznej, ale bez kontrastu. Czy wykaże on jakieś zmiany nowotworowe? Czy może to być rak trzustki? Co mógłbym zrobić, jakie badania, żeby go wykluczyć lub potwierdzić albo dowiedzieć się, co jest i spróbować leczyć? Mam 35 lat.

Miałem też robiony RMI jamy brzusznej, ale bez kontrastu, czy wykaże on jakieś zmiany nowotworowe?
- Jeśli jakieś zmiany nowotworowe znajdowałyby się w jamie brzusznej i byłyby odpowiednich rozmiarów (przynajmniej 1 cm) to powinny być zauważone w rezonansie magnetycznym (lepszy oczywiście wgląd w przypadku badania z użyciem kontrastu - określenie unaczynienia patologicznego).
Czy może to być rak trzustki?
- Zmiana guzowata w zakresie trzustki powinna zostać dość dobrze uwidoczniona w rezonansie magnetycznym jamy brzusznej (oczywiście dokładniejsze byłoby badanie z zastosowaniem kontrastu).
Co mógłbym zrobić, jakie badania, żeby go wykluczyć lub potwierdzić albo dowiedzieć się co jest i spróbować leczyć?
- Praktycznie wykonał Pan badania, które wykluczają obecność nowotworu. Można ewentualnie dodatkowo jeszcze wykonać TK jamy brzusznej z kontrastem oraz badanie markerów nowotworowych we krwi (np. CEA, Ca 19-9 - wzrastające np. w przypadku raka jelita grubego, wątroby, dróg żółciowych, trzustki, żołądka, płuc). Oczywiście o wszystkich badaniach musi zadecydować lekarz prowadzący. Może rzeczywiście jest to zespół jelita drażliwego tylko oporny na leczenie farmakologiczne. Podłoże takich dolegliwości może być psychogenne (także utrata wagi ciała). Radzę z tymi problemami skonsultować się i z gastroenterologiem i być może także psychologiem jeśli wykluczy się podłoże organiczne tychże dolegliwości.