Uwypuklona główka u dziecka

Witam, mój synek ma 5 lat, ostatnio byłam z nim w końcu u lekarza bo po jednej stronie główki ma uwypuklenie, lekarz skierował nas, jego na prześwietlenie czaszki i kości. Zrobili mu 3 zdjęcia i po 2 tyg. dostałam skierowanie na inne badania na tomografię komputerową mózgu z kontrastem.. czy to znaczy że coś mu dolega? Syn nie skarży mi się na żadne bóle a ma to już od ponad 3 lat, kiedyś miał z dwóch stron takie coś, lekarz stwierdził wtedy ze widocznie ma taka główkę, że ktoś w rodzinie ma taki kształt głowy...??? Z czasem z jednej strony zeszło. Martwię się bardzo czy to może być coś groźnego? Mąż nie chce narażać na takie badanie tak małego dziecka niepotrzebnie. Nie wiem co robić.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Nie znając wyniku radiogramu, trudno mi coś radzić. Zwykle jednak bardziej szczegółowe badanie-jakim jest tomografia komputerowa-po wcześniejszym wykonaniu zdjęcia przeglądowego zleca się  w celu wyjaśnienia wątpliwości zrodzonych po zapoznaniu się  z wynikiem tego drugiego.

prawda jest, że tomografia wiąże się  z duża dawka promieniowania jonizującego- co w przypadku dziecka ma szczególne znaczenie- jednak jeśli istnieje podejrzenie patologii ośrodkowego układu nerwowego- należy je wyjaśnić, gdyż konsekwencje mogą być znacznie bardziej niebezpieczne. Najlepiej porozmawiać z lekarzem, który zlecał badanie i zna jego wynik. Warto zapytać co go zaniepokoiło.
Pozdrawiam