Uzależnienie od słodyczy

Witam, mam pytanie, które przewijało się już na wielu forach, na żadnym jednak nie znalazłam odpowiedzi, pasującej do mojej sytuacji. W ostatnim czasie ( od około 2 miesięcy) nie mogę powstrzymać się jedzenia - szczególnie słodyczy. Wygląda to podobnie za każdym razem. Wieczorem po zjedzeniu kolacji, nachodzi mnie ochota, rzucam się prawie na wszystko co jest w mojej kuchni, zazwyczaj wychodzę do sklepu kupuję 3 ulubione czekolady plus chipsy i napycham się nimi. Ogólnie żyję i odżywiam się bardzo zdrowo. Jem koło 5 razy dziennie, w stałych porach, bardzo dużo warzyw i owoców. Chleb rzadko, jeśli już staram się wybierać pełnoziarnisty. Ćwiczę, dużo się ruszam. W ciągu dna nie czuje głodu, wieczorem właściwie też nie, silna wola nie ma jednak w tym wypadku zastosowania. Próbowałam już wszystkiego, spacerów, myślenia o czymś innym, jedzenia czegoś innego, za każdym razem kończy się tak samo. W przeszłości zdarzało mi się tzw. zajadania problemów, zawsze było to jednak krótkoczasowe, umiałam sobie z tym poradzić, teraz jednak nie umiem a kg idą w górę. Proszę o poradę ...
ponad rok temu

Droga Kameko,
Twój niepohamowany apetyt na słodycze rzeczywiście jest niepokojący. Cukier to bardzo niebezpieczna substancja, która potrafi uzależnić jak narkotyki czy alkohol. Podczas jej jedzenia podnosi się w organizmie poziom serotoniny - hormonu szczęścia. Nałóg ten leczy się jak każdy inny - z pomocą specjalisty psychologa.

Zwiększona ochota na słodycze może być też objawem choroby. Polecałabym w związku z tym zrobić badania ogólne krwi, poziomu cukru i hormonów. Również niedobór magnezu może być przyczyną wzmożonego apetytu na słodycze.

Spróbuj czekoladę lub chipsy zastąpić zdrowszymi, słodkimi przekąskami: owsianką z miodem, batonikiem musli, ciasteczkiem otrębowym, szklanką kakao, soku owocowego lub warzywnego, budyniem, galaretką.
Powodzenia!