Używanie nakładek wybielających zęby

Czy używanie nakładek wybielających na zęby (kupionych w aptece, drogerii itp.) jest rzeczywiście bezpieczne?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Skuteczność tego typu rozwiązania jest dyskusyjna. Nie u wszystkich działa. Podobnie nie u wszystkich muszą wystąpić objawy niepożądane. Czasami może wystąpić nadwrażliwość dziąseł.

Witam,
Jeśli bierzemy pod uwagę profesjonalny zabieg wybielania zębów,wówczas nakładki powinny zostać wykonane w pracowni protetycznej,na podstawie indywidualnych modeli.To gwarantuje ich szczelność.Do nich, podczas np. nocnego wybielania nakłada się preparat wybielający.Te, zlecane przez lekarza stomatologa mają różne ( zazwyczaj wyższe od aptecznego preparatu) stężenie.Jeśli więc mówimy o profesjonalnym wybielaniu,polecam wykonywanie go w gabinecie stomatologicznym pod kontrolą lekarza w celu uniknięcia powikłań i uzyskania pożądanego efektu.
Preparaty wybielające kupowane w aptece,drogerii itp mają niskie-bezpieczne stężenie.W związku z tym efekt wybielający jest bardzo często dużo mniejszy od oczekiwanego.

Witam. Gotowe nakładki nie są dopasowane do konkretnego łuku zębowego i preparat wybielający najczęściej spod nich wypływa, powodując podrażnienia dziąseł. Wiem od moich pacjentów, że skuteczność takiego wybielania jest niewielka. Konkludując ja nie polecam. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

Stosowanie takich nakładek może być niebezpieczne dla dziąseł ponieważ żel wybielający ma w tym przypadku bezpośredni kontakt z dziąsłami która są bardzo wrażliwe na tego typu preparaty. W skrajnych sytuacjach może dojść do poparzenia dziąseł. Tylko indywidualnie dopasowane nakładki wykonane przez technika na podstawie wycisku zębów gwarantują bezpieczeństwo stosowania.