W 4. tygodniu ciąży jest pęcherzyk ciążowy, ale nie ma nic poza tym. Czy to normalne?

Witam serdecznie. Mam pytanie: ostatnią miesiączkę miałam 13 lipca, zrobiłam test ciążowy 17 sierpnia - wyszedł pozytywny. Zgłosiłam się do ginekologa, który zrobił mi USG dopochwowe i stwierdzł, że to może być 4 tydz. - jest pęcherzyk ciążowy, ale nie ma nic poza tym. Czy to normalne? Lekarz kazal mi przyjść za dwa tygodnie na następne badanie USG.

Dodam, że strasznie bolą mnie piersi i jestem senna. Troszkę się martwię - mam już 2 dzieci i zawsze było widać płód na USG.
Proszę o odpis. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po 4 tygodniach trwania ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) w USG widoczny powinien być pęcherzyk ciążowy. Zarodek "pojawia się" typowo dopiero pod koniec 5 tygodnia. Sądząc jedynie po dacie ostatniej miesiączki (OM), wiek Pani ciąży jest dłuższy niż 4 tygodnie, tak więc wszystkie ważne struktury powinny być już możliwe do uwidocznienia.
Jednakże nierzadko do załodnienia dochodzi później niż 14 dnia cyklu i wtedy określanie wieku ciąży na podstawie OM jest skazane na niepowodzenie.

W takich przypadkach bardziej miarodajne jest badanie USG (wiek ciąży określamy przez dokonanie pomiaru wielkości zarodka, najlepiej między 7. a 11. tygodniem ciaży).W Pani przypadku najpewniej to wielkość pęcherzyka ciążowego wskazuje na ciążę 4-tygodniową. Jest tak, gdyż do zapłodnienia mogło dojsć później niż 14 dnia od OM. Kontrola po 2 tygodniach została wyznaczona, by ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo (czy w USG można uwidocznić zarodek i pęcherzyk żółtkowy) - jest to prawidłowe postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!