Czy poddać się operacji zmniejszenia tarczycy?

W badaniu USG opisano: PP63x25x19mm, C gr. do 3.5 mm, LP 55x24x16 mm, nieco hyperechogeniczna o niezatartej echostrukturze, z inwolucyjnymi drobnotorbielkowato zmienionymi guzkami dł./strzałkowo 2.5 mm i 4 mm powierzchownie w przednio-bocznej części LP, z kilkoma torbielkami dł. do 2 mm w pograniczu PP/C i w przedniej części poza górnego PP, poza tym bez zmian ogniskowych. Tt. szyjne przeciętnej szerokości, drożne, bez uchwytnych zmian przyściennych. Poziom TSH 0,723. Chirurg Endokrynolog zaproponował mi operację. Mam wszystkie objawy niedoczynności: ciągłe zmęczenie, senność, ociężałość, napady uczucia zimna z dreszczami bez powodu, od ok. 3 lat przyrost wagi (12kg), podejrzewano u mnie depresję. Nie toleruję zupełnie wysiłku fizycznego: zawroty i tępe bóle głowy, zachwiania równowagi, nudności, uczucie duszności wysiłkowej i dławienia w gardle. Bóle kości, które nie mijają w ciągu jednej nocy (noc za krótka by wypocząć), z bólem mostka włącznie.

W 2008r. przebyłam udar niedokrwienny ( w wieku 47 lat ). Ostatnio wystąpiło kilka napadów wyłączenia? TIA? - zapis EEG w normie. Jestem obciążona kardiologicznie. Zrosty w osierdziu prawej komory, dodatkowe struny ścięgniste w obu komorach - arytmie. Zaburzenia ortostatyczne. 1. Obawiam się, że zmniejszenie operacyjne masy tarczycy nasili objawy, które już mocno uprzykrzają mi zwykłe, codzienne życie. 2. Wole tego typu przecież odrasta - bo taka jest istota tej choroby. Organizm zwiększa masę gruczołu, żeby nadążyć z produkcją hormonów. Kiedy ją zmniejszę operacyjnie, znów ją będzie powiększał. To takie trochę działanie przeciwko własnemu organizmowi? 3. Skoro wole jest obojętne (poprawne TSH), to dlaczego takie złe samopoczucie. Sugerujące jednak niedoczynność? 4. Czy tarczyca o tych wymiarach może uciskać tchawicę, nerwy, może i naczynia? Nie obserwuję chrypki, ale więdnięcie (zanikanie) głosu. Czuję wtedy przeszkodę nie w szyi, a za mostkiem. Wtedy muszę powtarzać, bo inni mnie nie słyszą albo nie rozumieją. 5. Czy operacja to jedyna metoda na moje problemy? Nie zmniejszy się tej tarczycy albo moich dolegliwości farmakologicznie? Jestem pod stałą opieką kardiologa i neurologa. Boję się nie tylko operacji i związanych z nią zagrożeń, ale mam dylemat co do jej sensu. Mam czas do końca lata na podjęcie decyzji o operacji. Ale może już można by pomóc sobie zachowawczo?

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

PP63x25x19mm - normalna wielkość prawego płata tarczycy C gr.do 3.5 mm - normalna wielkość cieśni tarczycy LP 55x24x16 mm - normalna wielkość lewego płata tarczycy nieco hyperechogeniczna o niezatartej echostrukturze, z inwolucyjnymi drobnotorbielkowato zmienionymi guzkami dł./strzałkowo 2.5 mm i 4 mm powierzchownie w przednio-bocznej części LP, z kilkoma torbielkami dł. do 2 mm w pograniczu PP/C i w przedniej części poza górnego PP, poza tym bez zmian ogniskowych. - to bardzo niewielkie zmiany - znacznie poniżej 1 cm średnicy - typu łagodnego, torbielowatego, bez znamion złośliwości, takie zmiany raczej nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego tylko obserwacji lub ewentualnej biopsji cienkoigłowej z diagnostyką cytologiczną Tt. szyjne przeciętnej szerokości, drożne, bez uchwytnych zmian przyściennych. - prawidłowy obraz tętnic szyjnych

1. Obawiam się, że zmniejszenie operacyjne masy tarczycy nasili objawy, które już mocno uprzykrzają mi zwykłe, codzienne życie. - Po wycięciu tej tarczycy i tak będzie Pani musiała na stałe zażywać hormony tarczycy. Jeśli obecnie ma Pani cechy niedoczynności tarczycy potwierdzone też laboratoryjnie (radzę oprócz TSH oznaczyć poziom we krwi fT4) to i tak trzeba włączyć leczenie farmakologiczne (substytuty hormonalne). 2. Wole tego typu przecież odrasta - bo taka jest istota tej choroby. Organizm zwiększa masę gruczołu, żeby nadążyć z produkcją hormonów. Kiedy ją zmniejszę operacyjnie, znów ją będzie powiększał. To takie trochę działanie przeciwko własnemu organizmowi? - Nie do końca tak jest. Przy doszczętnym, całkowitym usunięciu chirurgicznym tarczycy raczej nie ma możliwości, aby ona "odrosła". Najczęściej do wznowy wola dochodzi przy niecałkowitej resekcji tarczycy. 3. Skoro wole jest obojętne (poprawne TSH), to dlaczego takie złe samopoczucie. Sugerujące jednak niedoczynność? - Być może niedoczynność ma podłoże subkliniczne to znaczy istnieje mimo prawidłowego TSH. Radzę jeszcze skontrolować poziom fT4 (tyroksyny wolnej) we krwi. A być może objawy są całkiem niezależne od funkcji tarczycy. Trzeba by pogłębić diagnostykę tych dolegliwości. 4. Czy tarczyca o tych wymiarach może uciskać tchawicę, nerwy, może i naczynia? - Tarczyca ma prawidłową wielkość i nie powinna powodować ucisków na żadne struktury anatomiczne organizmu. 5. Czy operacja to jedyna metoda na moje problemy? Nie zmniejszy się tej tarczycy albo moich dolegliwości farmakologicznie? - Nie badałem Pani bezpośrednio, ale raczej nie ma wskazań bezpośrednich do leczenia operacyjnego tarczycy w Pani przypadku. Zapewne wystarczające powinno być leczenie farmakologiczne. Proszę jeszcze w tej sprawie skonsultować się z endokrynologiem (nie chirurgiem) specjalizującym się w chorobach tarczycy. Zastanowić się także nad biopsją cienkoigłową tarczycy, oznaczeniem przeciwciał anty-TPO czy anty-TG (może to jakiś stan zapalny tarczycy).