W dzień szybko zasypiam, w nocy - nie mogę

Mam 18 lat. Od jakiegoś czasu mam problemy z zasypianiem. Staram się kłaść mniej więcej o tej samej porze 22.00-22:30, ale na zaśnięcie potrzebuję kilku godzin. Rano wstaję koło godziny 6:30 i jestem nieprzytomna, bo na wyspanie się potrzebuję ok. 9 godzin. Często też budzę się w nocy i też jest to uciążliwe. Nie zdarzają się noce przespane w całości. Jeśli położę się w dzień, zasypiam natychmiast - czy chcę, czy nie chcę - a wieczorem, jak na złość, nie mogę. Staram się tego unikać, bo wiem, że wtedy mam jeszcze większe problemy z zaśnięciem wieczorem, ale jest to silniejsze ode mnie. Potrafię zasnąć np. przy nauce czy oglądaniu telewizji. Proszę o pomoc.

Opisane objawy, bezsenność, mogą być spowodowane ewentualnie aktualną sytuacją stresową przez Panią przeżywaną - tzw. bezsenność przygodna. Mogą to być również objawy zaburzeń depresyjnych.

Bardzo ważna jest tak zwana higiena snu, czyli przestrzeganie tych samych godzin kładzenia się i wstawania z łóżka, niezależnie od dni tygodnia i przespanych nocy. Łóżko powinno kojarzyć się z dwiema czynnościami - ze snem i ewentualnie seksem. W łóżku nie powinno się czytać, uczyć, jeść, oglądać telewizji itp... Jeżeli są trudności z zaśnięciem, nie należy pozostawać w łóżku, ale wstać i podjąć jakąś inną czynność itd...

W przypadku utrzymywania się objawów, wskazana jest wizyta u psychiatry.