W jaki sposób leczyć zapalenie tarczycy u chłopca z Zespołem Downa?

Mój 24-letni syn ma Zespół Downa. Do grudnia był pogodnym i słodkim dzieckiem. Obecnie schudł 8 kg (160 cm wzrostu a waży niecałe 51 kg). Choruje na zapalenie tarczycy, nie mogę utrafić z dawką E***, wahania hormonu tarczycy wynoszą od 40ul/ml do 0,0027. Obecnie doszły wymioty, ulewania po każdym posiłku, często 3-4 stolce dziennie oraz chudnięcie zarówno, gdy ma nadczynność jak i niedoczynność. Nasiliła się duża autoagresja. Zrobione ma wyniki, wszystkie parametry wątrobowe trzustki, moczu krwi w normie. USG jamy brzusznej w normie. Echo serca w normie. Jest na diecie lekkostrawnej, ale nie chce jeść i nie wiem jak go zachęcić. Odkąd dostaje H*** mniej ulewa, ale jeszcze mniej je. Byłam nawet u psychiatry, dostał Z*** 5mg, na razie nie ma poprawy w zachowaniu. Proszę o pomoc, bo nie wiem jak mu pomóc i sobie. Jestem umęczona tą sytuacją.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rozumiem Pani niepokój i zmęczenie całą sytuacją. Myślę jednak, że w pierwszej kolejności należy umówić się na wizytę u endokrynologa, który pomoże Pani ustalić dawkę leku.
Występujące wymioty mogą mieć różną przyczyną. Mogą też być objawem przełomu tarczycowego, do którego dochodzi wskutek nasilenia się objawów nadczynności tarczycy.

Chciałabym również zwrócić Pani uwagę, iż zaburzenia tarczycy mogą objawiać się również zaburzeniami psychicznymi, dlatego tym bardziej wskazane jest ustalenie właściwej dawki leku, tak by poziom TSH był stały, mieszczący się w wartościach referencyjych.

Pozdrawiam