W jaki sposób lekarz rozpoznaje gdzie rozwija się rak szyjki macicy?

Witam. Prosze mi wytłumaczyc jak lekarz ginekolog onkolog rozpoznaje gdzie rozwija sie rak szyjki macicy tz. czy to jest rak egzofityczny czy endofityczny czy wewnatrz kanałowy ....czy moze byc rak egzofityczny rozwijający sie wewnatrzkanałowo?

Jeśli chodzi Pani o makroskopowe uwidocznienie zmiany na szyjce to wystarczy badanie we wziernikach. Gdy mamy rozpoznanie raka w bad. hist-pat to ważniejsza jest ocena zaawansowania- badanie ginekologiczne + badania obrazowe (USG MRI TK) niż charakter zmiany (endo czy egzofityczna). Natomiast metod diagnostyki zmian dysplastycznych szyjki macicy jest b. dużo. W kolejności to: cytologia, kolposkopia, wycinki z tarczy części pochwowej szyjki oraz wyskrobiny z kanalu szyjki, materiał z elektroresekcji lub z konizacji szyjki lub z histerektomii. Oprócz tego badania Cin Tec czy ocena materiału genetycznego wirusa HPV. Pozdrawiam