W jaki sposób można na trwałe pozbyć się grzybicy?

Witam! Mam 21 lat. Jakiś miesiąc temu poczułem pieczenie, swędzenie penisa a także podczas oddawania moczu. Pojawiła się wydzielina z cewki moczowej. Poszedłem do urologa. Stwierdził zapalenie grzybice. Przepisał maść i antybiotyk. Jednak nadal się to utrzymuje. Z żółtej barwy jest teraz biały wyciek. Objawy się zmniejszają, jednak niepokoi mnie to. W między czasie miałem ból brzucha. Co powinienem zażyć? Zrobiłem także badania na wysiew z cewki moczowej i wynik był, że jałowy. Biorę teraz Diclo duo, lecz skutek niezadowalający. Nie odczuwam już pieczenia ani problemów z oddawaniem moczu. Jedynie czasami mam swędzenie odbytu. Czy są jakieś leki bez recepty?

Lek. Magdalena Szymańska

Witam! Jeżeli objawy się utrzymują należałoby udać się na wizytę kontrolną. Wspomniał Pan o stosowanych lekach - nie napisał Pan jednak jakie to były leki i jak długo były stosowane oraz czy aktualnie stosuje Pan jakieś leczenie. Być może warto byłoby zacząć kurację drugim antybiotykiem. Posiew z moczu jest ujemny w przypadku różnych schorzeń - także zakażeń grzybiczych oraz infekcji spowodowanych przez chlamydię, mykoplazmę. Prawidłową diagnozę można postawić jedynie w przypadku osobistego badania. W przebiegu zapalenia cewki moczowej, może pojawić się ból - zwłaszcza w okolicy podbrzusza. W takim przypadku można zażyć leki działające objawowo - przeciwbólowy (np. paracetamol, ibuprom, pyralgina, ketonal, diclac itp) oraz rozkurczowy - np. No-Spa. jeżeli chodzi o świąd odbytu należałoby wykluczyć przyczyny chorobowe - hemoroidy ,szczelinę odbytu, pasożyty oraz inne. Leki specjalistyczne są dostępne tylko na receptę, natomiast we własnym zakresie można zwrócić uwagę na utrzymanie prawidłowej higieny, unikanie stosowania mydła, dokładne osuszanie okolicy, ewentualnie stosowanie bezzapachowych, neutralnych zasypek. Pozdrawiam serdecznie!