W jaki sposób można sprawdzić zawartość amfetaminy w organizmie?

Witam-:) Dziewczyna mojego syna znalazła się w pogotowiu, bo bardzo bolało ją serce - tak jej się wydawało, a objawiało się to poprzez kłucia w okolicach serca oraz czuła się osłabiona. Dolegliwości miała od kilku miesięcy, ale w tym jednym dniu było najgorzej, dlatego jej mama pojechała z nią na pogotowie. Oprócz innych badań zrobiono jej badanie moczu na zawartość narkotyków. Okazało się, że w moczu wykryto amfetaminę. Dokładnie w tym samym czasie pobrano mocz od chłopca w jej wieku (16 lat) na zawartość narkotyków. Dziewczynka twierdzi, że nie zażywa i nie zażywała żadnych narkotyków. W wakacje miało miejsce takie zdarzenie: będąc z moim synem i znajomymi na dyskotece poszli tańczyć, zostawiając napój na stoliku, kiedy wrócili, ona popiła i stwierdziła, że jakoś dziwnie smakuje, mój syn również posmakował i stwierdzili, że lepiej nie pić go. Oczywiście szpital powiadomił policję i trwa dochodzenie, co nie jest miłe.

Ponieważ dziewczynka jest gotowa poddać się innym badaniom, moje pytanie brzmi, w jaki sposób jej pomóc? Powtórzyliśmy badanie moczu, które nie wykryło amfetaminy u niej. Mój syn również poddał się badaniu - nic nie wykryto. Nie wiem jak długo amfetamina utrzymuje się w moczu, czy są jakieś inne metody wykrycia narkotyków np. we krwi? Czytałam o badaniach wykonywanych na włosach. Czy taki zwykły człowiek może domagać się innych badań, w jakim zakresie są dostępne? Z moich ustaleń wynika, że testy na obecność narkotyków na podstawie moczu są niepodważalne. Mam również świadomość, że w napoju mógł być jakiś narkotyk, ale skoro w moczu utrzymuje się przez 3 dni (tak twierdzi szpital), nie zostałby wykryty po tak długim czasie. Będąc jeszcze w szpitalu, dziewczynka prosiła o powtórne badanie, ale mama nie wyraziła zgody. Wyrok zapadł. Badania na podstawie krwi nie są realizowane w naszym mieście, jak również w Olsztynie, co dalej? Gdyby dziewczynka brała narkotyki, nie godziłaby się tak chętnie na inne badania, bo o ile z moczem może kombinować, to na wynik z krwi nie ma, chyba, możliwości wpłynąć. Czy są laboratoria, które wykonują inne badania i ... ile mogą one kosztować? Co możemy jeszcze zrobić? Pozdrawiam i dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Rozumiem, że cała sprawa bardzo Panią niepokoi. Najprostszą metodą na wykrycie obecności narkotyków jest badanie moczu. Nie zawsze wynik jego badania jest jednoznaczny, gdyż zależy od stężenia narkotyku oraz metabolizmu organizmu. Badanie to w przypadku amfetaminy można wykonywać 48-72 h od chwili zażycia środka.

W zaistniałej sytuacji pozostaje badanie krwi na obecność amfetaminy oraz badanie struktury włosa. Obecność narkotyków we włosach można wykryć nawet po kilku miesiącach. Test ten wykonuje się po okresie 1 tygodnia od kontaktu ze środkiem narkotycznym. Na oficjalnej stronie NFZ znajdzie Pani wykaz placówek, które wykonują te badania. Należy liczyć się z tym, iż nie są to usługi refundowane przez NFZ.

Pozdrawiam