W jaki sposób poradzić sobie z rozstaniem z mężem?

Witam serdecznie! Jestem załamana. Krótko spróbuje opisać moją tragiczną sytuację. 9 lat temu weszłam w związek z pierwszym facetem w moim życiu, nigdy z nikim nie byłam. Po 5 latach pojawiło się dziecko. 3 razy mieszkaliśmy w 3 różnych mieszkaniach i 3 razy się wyprowadzałam. To 3 ostatnie było nasze kupione, wszystko w nim było wspólne, teraz gdy postanowiłam się wyprowadzić, bo mąż ciągle i tak nas stamtąd wyrzucał. Czuję, że zrobię dziecku krzywdę, ja zostałam z nim sama bez pracy, bez tv, pralki, mebli, samochodu. Nic nie mam. Miłości to miedzy nami nie było, ale jest dziecko, nie wiem czy powinnam wrócić. Tak strasznie się boję samotności i biedy. Proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Napisała Pani bardzo mało na temat swojej sytuacji, szczególnie stanie psychicznym. Rozumiem, że następują w Pani życiu bardzo poważne zmiany, które wywołują lęk i poczucie bezradności. Rozstanie z bliską osobą jest trudną sprawą, a zmiany, jakie ze sobą niesie mogą powodować pogorszenie się samopoczucia i poczucie braku perspektyw. Pisze Pani o tym, że mieszkanie jest wspólne, kupione przez Panią i męża. Jeśli jesteście Państwo w związku małżeńskim, to rzeczy, które kupiliście w trakcie trwania małżeństwa są dzielone na pół w trakcie rozstania. Oznacza to, że nie zostanie Pani bez niczego. Może Pani uzyskać połowę wspólnego majątku. W tym celu należy zgłosić się do prawnika zajmującego się sprawami rodzinnymi. Może Pani skorzystać z takiej konsultacji prawnej bezpłatnie, np. w OPS lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Warto także, by zgłosiła się Pani do psychologa i popracowała nad swoim samopoczuciem. Taka pomoc także jest oferowana bezpłatnie w ośrodkach państwowych (http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy). W ten sposób uzyska Pani możliwość efektywnego rozwiązywania swoich problemów i szukania nowych możliwości.
Warto, żeby poszukała Pani pomocy, bo może Pani dzięki temu odnaleźć się w tej sytuacji i zmienić ją w warunki sprzyjające dla Pani. Jeśli uważa Pani, że z mężem możecie jeszcze raz spróbować, to warto zgłosić się na terapię dla par. Z Pani listu wynika, że sytuacja w związku była trudna już od dłuższego czasu. Pomoc terapeuty może pozwolić Wam rozwiązać konflikty i problemy, które są między Wami. Taka terapia również jest bezpłatna w ośrodkach państwowych. W trudnych chwilach polecam korzystanie z telefonów zaufania.
Pani sytuacja jest trudna, dlatego warto korzystać z możliwych i dostępnych form pomocy, by mogła sobie Pani z tym poradzić.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Z {ani relacji wynika, że zastanawia się pani, co zrobić, czy wrócić do Męża?
To jest decyzja, i to jest zadanie dla Pani, jaka decyzję podjąć...

Jak może Pani zadbać o siebie i Dziecko?
Sugerowałabym Pani, by zadbała Pani formalnie o swoje potrzeby i swojego Dziecka.
Nie wiem, gdzie Pani mieszka, są możliwości skorzystania z takiej propozycji pomocy, gdzie prawnik skonstruowałby Pani wniosek o zabezpieczenie finansowe Pani i Dziecka oraz doradził w obecnej sytuacji, co i jak może Pani zrobić, by zadbać o siebie i Pani dziecko (na ten czas aż sama Pani podejmie pracę i na nowo zorganizuje swoje życie).

Pomocnym i wspierającym byłaby dla Pani pomoc psychologiczna, by mogła Pani nabrać przekonania, że da sobie radę (w ramach NFZ-tu trzeba poczekać na termin).

Już teraz może Pani skorzystać z bezpłatnego Kryzysowego telefonu Zaufania, pod nr 116 123, czynnego codziennie, w godzinach 14.00-22.00, gdzie może Pani uzyskać wskazówki, pomoc i wsparcie psychologiczne, z każdego miejsca w Polsce, dzwoniąc z każdego numeru telefonicznego (komórkowego i stacjonarnego).

Wspieram panią mentalnie, życząc odwagi i zwyczajnej pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com