W jaki sposób stosuje się leki w chemioterapii doustnej?

Dzień dobry!

Mam pytanie odnośnie chemioterapii doustnej. Jestem po operacji oszczędzającej i po radioterapii. Chciałam zapytać, czy leki stosowane w chemioterapii doustnej są przyjmowane codziennie, czy tak jak w dożylnej w cyklach? I jaka jest częstotliwość występowania skutków ubocznych w stosunku do chemioterapii dożylnej.

Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Leki stosowane w chemioterapii obejmują wiele różnych grup, których skutki uboczne mogą się różnic między sobą. Dlatego też aby odpowiedzieć na pytanie odnośnie działania ubocznego oraz schematu leczenia, musiałabym wiedzieć jaki konkretnie preparat Pani będzie otrzymywać. Niektóre z leków stosuje się codziennie, niektóre w cyklach - np. dwa tygodnie zażywa się lek, a potem następuje dwa tygodnie przerwy. Przeważnie raz na miesiąc bada się krew, aby ocenić czy nie doszło do groźnego spadku odporności lub poziomu hemoglobiny (anemia), ponieważ leki cytostatyczne uszkadzają szpik kostny. Pytanie jeszcze, czy zaproponowany dla Pani preparat to faktycznie chemioterapia doustna a nie np. hormonoterapia, którą zaleca się większości kobiet z rakiem piersi - przyjmowanie doustne leków blokujących receptory estrogenowe, co wpływa na zmniejszenie ryzyka nawrotu raka. Leki te stosuje się przez okres 5 lat. U większości kobiet jest to tamoksifen, lub tzw. inhibitory aromatazy. O objawach ubocznych terapii może Pani przeczytać obszerne opracowanie - http://portal.abczdrowie.pl/hormonoterapia-w-raku-piersi

Reakcja na chemioterapię - doustną czy też dożylną może być indywidualna - to znaczy niektóre osoby bardziej odczuwają skutki uboczne działania leku. W większości przypadków, chemioterapia może powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego - przede wszystkim nudności, czasami wymioty, spadek apetytu a także zmiany w jamie ustnej (np. afty, zmiany grzybicze). Wydaje się jednak, że przy chemioterapii doustnej powikłania te mogą być słabiej wyrażone niż w przypadku dożylnej.

Jeżeli taka odpowiedź Panią nie satysfakcjonuje czekam na więcej informacji - o Pani chorobie (stopień zaawansowania, rozpoznanie) i zaleconej terapii.

Pozdrawiam serdecznie