W jaki sposób wyszczuplić ciało?

Mam 160m wzrostu, ważę 60 kilogramów, za dużo zdecydowanie. , Wiem, że nigdy nie będę chuda przez budowę ciała, ale chodzi mi o szczupłość, szczególnie o uda, brzuch, i tak dalej. Mój tryb życia nie pomaga - w szkole bywam do 16.30 i mam mnóstwo nauki. Raczej nie jem w szkole, mimo, że mam jedzenie - stres mnie blokuje. Co powinnam zrobić? Ograniczę słodycze, więcej warzyw. Oprócz figury chciałabym schudnąć 10 kg, ale chcę zrobić to w zdrowy sposób. Dziękuję za wszelkie porady.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam serdecznie
Zdrowe odchudzanie to najlepszy sposób na osiągnięcie należnej masy ciała z jednoczesnym wspieraniem zdrowia i kondycji. W tym celu warto skupić się na regularności posiłków - rozumiem trudności związane z godzinami zajęć i towarzyszącym stresem, jednak to właśnie unikanie spożywania II śniadania i duże odstępy czasowe pomiędzy posiłkami wpływają na odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Organizm przyzwyczajony do rzadkiej dostawy energii i składników odżywczych gromadzi je " na zapas" w postaci nadmiernych kilogramów. Warto więc zmobilizować się w tej kwestii. Aby pokonać trudności ze spożywaniem posiłku w stresie dobrze byłoby wybierać na drugie śniadanie tylko te produkty które najbardziej nam smakują oraz skupić się na konsystencji łatwej do spożycia. Przykładem może być tu jogurt z płatkami zbożowymi (np. owsianymi) i świeżymi owocami. Możliwe, że atrakcyjne wizualnie i smakowo danie zdecydowanie łatwiej będzie Ci spożyć w szkole.
Ograniczenie słodyczy rzeczywiście jest bardzo wskazane. Są one źródłem pustych kalorii, które nie sprzyjają ani zdrowiu, ani normalizacji masy ciała. To samo dotyczy przekąsek typu krakersy, paluszki, chipsy itp. oraz napojów dosładzanych.W chwili pokusy warto sięgnąć po owoce.
Spośród produktów zbożowych zalecam wybór pełnoziarnistych - zawierają więcej błonnika, a dodatkowo są źródłem cennych składników mineralnych.
Ważne w diecie są też warzywa, które obfitują w witaminy, charakteryzują się niską kalorycznością i dużą zawartością błonnika. Warto spożywać je w postaci surowej jako przekąskę (na przykład marchewkę pokrojoną w paski),bądź w postaci gotowanej.
Unikać należy nadmiaru tłuszczów zwierzęcych w diecie - niewskazane są więc tłuste mięsa, podroby wędliny.
Głównym źródłem tłuszczu powinny być oleje roślinne (oliwa z oliwek, sojowy, słonecznikowy) dodawane na surowo do sałatek i dań, orzechy, nasiona, pestki dyni i ryby morskie (bogate w cenne kwasy omega 3).
W miarę możliwości dobrze byłoby również zwiększyć aktywność fizyczną - minimum 3- 4 razy w tygodniu, w postaci gimnastyki, lub dowolnej dyscypliny sportowej.