W jaki sposób znaleźć dawcę szpiku?

Witam, mam pytanie - mój znajomy dowiedział się, że jest chory na białaczkę ok. 2 miesięcy temu - przyjmuje chemioterapię. Otrzymał informację, że ma 20% szans, że przeżyje do lata i podobno w jego przypadku przeszczep jest niemożliwy - gdyż dla NFZ się nie opłaca - czy to możliwe? Co zrobić żeby mu pomóc - jak szukać dawcy? Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wskazania do przeszczepu związane są z rodzajem białaczki i stanem chorego a nie wytycznymi finansowymi ze strony NFZ. W niektórych podtypach białaczki wykonanie przeszczepu szpiku nie ma uzasadnienia lub jest niemożliwe do wykonania z racji istoty choroby. Trudno mi się wypowiadać jak jest w przypadku Pani znajomego - nie znam historii choroby. Myślę, że najlepiej wątpliwości wyjaśnić z lekarzem prowadzącym. Powinien wytłumaczyć dlaczego przeszczep szpiku nie wchodzi w grę i czy istnieją inne alternatywy leczenia.

Pozdrawiam serdecznie