W jakim wieku najczęściej zachorowuje się na schizofrenię?

Dzień dobry, pisze do państwa z nadzieją, że uzyskam odpowiedź dotyczącą tematu schizofrenii. A dokładnie interesuje mnie schizofrenia rezydualna, panie Doktorze proszę mi powiedzieć w jakim wieku najczęściej spotykamy ten rodzaj schizofreni.... Wszędzie pisze się, o wieku ogólnym czyli 18-25 (dla panów) i 25-35 (dla pań). A ten konkretny rodzaj schzofreni podobno charkteryzuje się troche innym przediałem wiekowym.... Proszę o odp.

Schizofrenia rezydualna jest stosunkowo rzadszan aniżeli schizofrenia paranoidalna. Określenie schizofrenia rezydulana zazwyczaj rezerwuje się dla schizofrenii, w przebiegu, której początkowo obserwowano zarówno objawy wytwórcze - urojenia, omamy jak i objawy negatywne czyli spłycenie afektu, bladość emocjonalną, wycofanie społeczne, spadek zainteresowania otoczeniem, zaniedbaniami w zakresie włąsnego wyglądu, higieny itd. W późniejszym przebiegu tej schizofrenii obserwuje się pełną dominację objawów negatywnych praktycznie bez urojeń i omamów. Z posiadanej przeze mnie wiedzy nie wynika, aby pierwszy epizod schizofrenii rezydualnej występowała wczesniej aniżeli przeciętna dla schizofrenii. Rozpoznanie tej postaci psychozy pojawia się zazwyczaj w dalszym przebiegu choroby. Uważam, że mniejszym problemem jest moment pojawienia się psychozy, aniżeli wiedza, że leczenie tego rodzaju schozofrenii wyqmaga ogromnej pracy nad emocjami i zaangażowaniem w relacje społeczne. Największym problemem schizofrenii rezydualnej jest stopniowe wycofywanie się pacjenta z aktywnego życia z nasilonymi objawami deficytów chorobowych spowodwanymi objawami negatywnymi schizofrenii.