W jakim wieku najwcześniej może pojawić się osteoporoza?

W tej chwili mam 33 lata, osteoporozę lekarz stwierdził u mnie jakieś dwa lata temu. Miałam w tym czasie 30% ubytku. To badanie zostało przeprowadzone na prywatnej wizycie w przychodni. Zaleceniem było zażywanie witamin, wapnia i witaminy D3. Nie czuję, żeby moje kości były specjalnie słabe lub kruche, nigdy jeszcze nie złamałam żadnej kończyny, ale odczuwam bóle w kolanach, szczególnie kiedy siedzę ze skrzyżowanymi nogami lub podkurczonymi pod siebie. W mojej rodzinie od strony mamy istnieje ryzyko choroby na miażdżycę kości. Czy to ma wpływ na mnie i dlaczego tak szybko? Pozdrawiam.

Zmniejszanie gęstości kości, które z czasem doprowadza do osteoporozy rozpoczyna się u kobiet od około 39. roku życia. Proces ten może zacząć się wcześniej w przypadku zaistnienia czynników ryzyka, takich jak: niedobór hormonów płciowych (usunięcie jajników, przedwczesna menopauza), nieprawidłowe odżywianie (mała podaż wapnia, wit. D, nadmierna podaż fosforu), palenie tytoniu, alkoholizm, picie więcej niż 3 filiżanek kawy dziennie, leki (sterydy używane często w leczeniu astmy i POChP, leki przeciwpadaczkowe, heparyna, metotreksat...), zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, przytarczyc, cukrzyca, akromegalia, endometrioza).

Trudno mi się odnieść do rozpoznania postawionego przez Pani lekarza, ale wydaje mi się, że jeśli nie ma Pani wyżej wymienionych czynników ryzyka, tak wczesny rozwój osteoporozy jest mało prawdopodobny. Bóle, które Pani opisała, mogą raczej świadczyć o zaburzeniach pracy stawów kolanowych.

Niestety nic mi nie mówi termin "miażdżyca kości" użyty przez Panią. Być może miała Pani na myśli osteoporozę występującą w pani rodzinie? Uwarunkowania genetyczne osteoporozy nie są jeszcze dokładnie poznane, ale jeśli Pani matka cierpi na osteoporozę, to niestety prawdopodobnie Panią także to czeka w przyszłości.