W którym tyg. lekarz potwierdzi zajście w ciążę?

Objawy jakie mam, wskazywałyby na ciąże - od 3 tyg. obolałe i powiększone piersi, ból w dolnej części brzucha przypominający ból miesiączkowy, senność i zmęczenie, brak apetytu lub nadmierny apetyt, zmienne nastroje, wstręt do papierosów, podwyższona temperatura w okolicach 37,2 st.C. Os tatnią miesiączkę miałam 1 września, była ona skąpa i krótsza - niecałe 4 dni. Mgr. w aptece poinstruowała nas, abyśmy poczekali ze zrobieniem testu do około 2 tyg. po terminie oczekiwanej miesiączki, ponieważ wtedy będzie on najbardziej wiarygodny ze wzg lędu na stężenie hormonu w organizmie. Wizytę u lekarza mam 1 października. Czy możliwe jest, aby lekarz po tak krótkim czasie potwierdził lub wykluczył ciążę? Czy moje objawy mogą potwierdzać ciążę? Dodam iż z mężem nie zabezpieczaliśmy się ok. tydzień przed okresem i tydzień po, jednak nie dochodziło do bezpośredniego wytrysku nasienia do pochwy. Dziękuję za odpowiedź, Iza z Warszawy.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pęcherzyk ciążowy można zwykle zobaczyć w badaniu USG po 4-5 tygodniach od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pani objawy mogą występować w ciąży. Jeśli trwają już od 3 tygodni, to znaczy że albo pojawiły się jeszcze w trakcie lub tuż po miesiączce - a więc przed owulacją i możliwością zapłodnienia (co wskazuje na inną ich przyczynę), albo zaszła Pani w ciążę w poprzednim cyklu, a ostatnie krwawienie nie było miesiączką. Takie krwawienia w terminie miesiączki zdarzają się w fizjologicznej ciąży w pierwszym trymestrze, mogło to być także krwawienie w czasie implantacji. Jeśli tak było, to test ciążowy już teraz da wynik pozytywny, a wizyta 1 października potwierdzi ciążę. Powinna Pani powstrzymać się od palenia papiersów i brać witaminy dla ciężarnych (szczególnie kwas foliowy, w dawce 0,4 mg dziennie).

Pozdrawiam serdecznie!