W teście same odpowiedzi d, czyli depresja. Co dalej?

Witam, mam na imię Emilia, rozwiązałam test na tej stronie internetowej: "Czy mam depresję?". Uzyskałam maksymalną liczbę punktów, tzn. na każde z 9 pytań odpowiedziałam d, czyli po 3 punkty. Zapewne mam depresję i w sumie się nie dziwię, ale nie bardzo wiem, co dalej, i szczerze mówiąc, nie mam chęci na żadne leczenie, a zwłaszcza na tabletki antydepresyjne. Proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam, Emilia

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Wynik w teście jest tylko jednym z wielu kryteriów diagnostycznych, dlatego na jego podstawie nie można stawiać diagnozy. Aby zdiagnozować depresję, podobnie jak każdą inną chorobę, konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry. Dobrze jest również skonsultować się równolegle z psychoterapeutą.

Leczenie depresji opiera się głównie na farmakoterapii, jednak w niektórych przypadkach wystarcza sama psychoterapia. Natomiast o sposobie leczenia można rozmawiać, dopiero kiedy zostanie postawiona pewna diagnoza, która w żadny wypadku nie jest możliwa na drodze on-line.

Proszę nie martwić się na zapas sposobem leczenia, tylko udać się jak najszybciej do specjalisty. W przypadku depresji wczesna diagnoza jest na wagę złota, dlatego proszę nie odkładać wizyty na później.

Pozdrawiam.