Wada serca - czy może grozić ciąży?

Witam serdecznie. Mam, a raczej miałam wadę wrodzoną serca spowodawanym przewodem Botalla. 5 lata temu wykonano mi zamknięcie przewodu botalla w kinice kardiologicznej w Zabrzu. Niestety zabieg się nie powódł i zabieg został powtórzony rok później. Poza tym wykryto u mnie niewielkiego tętniaka w sercu oraz małą niedomykalność w zastawce (kardiolog twierdzi, że to nic poważnego i nic groźnego) Zastanawiamy się z mężem nad posiadaniem potomstwa. Chciałabym się dowiedzieć czy przy moich dolegliwościach sercowych ciąża jest wskazana, czy jest jakieś ryzyko? Czy mam się czegoś obawiać? Serdecznie dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Nie podała Pani gdzie dokładnie znajduje się ten tętniak, ani jakiej jest wielkości. Również nie napisała Pani, której zastawki dotyczy niedomyklaność oraz jakiego jest ona stopnia.
Jeżeli nieprawidłowości w badaniu echo serca są niewielkie to najprawdopodobniej nie będzie przeciwskazań do ciąży. Jednak przed rozpoczęciem starań o dziecko koniecznie należy skonsultować się z prowadzącym kardiologiem, który zna dokładnie Pani historie oraz wyniki badań.
Pozdrawiam