Waga do wzrostu - właściwa proporcja

Hej, mam 17 lat, 169 cm i ważę 57 kg. Czy to dobra waga jak na ten wiek i wzrost? Chciałbym przytyć jakieś 10 kg lub nabrać masy tak ok. 5 kg. Nie wiem, może jest jakaś dieta, która mi w tym pomoże. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, które są odpowiednim miernikiem prawidłowości zarówno wagi, jak i wzrostu u dzieci i młodzieży, zarówno masa Twojego ciała jak i wzrost znajdują się w granicach normy. Ponadto zarówno masa ciała jak i wzrost oscylują około 10 centyla. Oznacza to, że choć statystycznie jesteś zarówno niższy jak i szczuplejszy od innych chłopców w Twoim wieku, ale wartości te są do siebie proporcjonalne. Oznacza to zatem, że rozwijasz się harmonijnie. Jeżeli mimo wszystko chcesz zwiększyć swoją masę ciała, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy ocenią czy prawidłowo się odżywiasz i ewentualnie dostosują Twój jadłospis do oczekiwań.