Warto się odczulać?

Witam! Mam 19 lat, a od 13 lat choruję na katar sienny. Czyli od 6 roku życia. Jestem uczulony na: trawy, żyto, chwasty, pleśnie, roztocza kurzu, pierze, leszczynę, bylice, psa i kota. Główne objawy to najpierw wodnisty katar, a po chwili blokada, obrzęk nosa. Od roku jestem odczulany szczepionką ALLEGROVIT (trawy 60% i żyto 40%). Po podaniu 1 dawki źle się czułem (katar z obrzękiem nosa + bardzo duży obrzęk ręki). Lekarz podzielił dawki na mniejsze i tak po 15 miesiącach doszliśmy do dawki podtrzymującej 0,6. Nie było obrzęku ręki, ale miałem obrzęk nosa i katar. Proszę mi doradzić, czy w moim przypadku warto jest się jeszcze odczulać? Z góry dziękuję za odpowiedź. Alergik - Dawid

Witam serdecznie!

Desynsybilizacja czy odczulanie polega na stopniowym zwiększaniu alergenu, na który pacjent jest uczulony. Jeżeli lekarz prowadzący leczenie zalecił odczulanie, warto poważnie wziąć tę opcję terapeutyczną pod uwagę. Tym bardziej, że ciężko wyeliminować całkowicie substancje pana uczulające z otoczenia.
Jeżeli chodzi o możliwe objawy niepożądane to mogą to być niepożądane objawy miejscowe (obrzęk, świąd), objawy ogólne (m.in. nieżyt spojówek czy nosa, obrzęk Quinckego, wstrząs anafilaktyczny) oraz wegetatywne (m. in.nudności, wymioty, świąd). Występują one rzadko, gdyż szczepionki są obecnie standaryzowane, a bezpieczeństwo wzrasta, gdy odczulanie prowadzone jest pod okiem fachowego alergologa.

W naszym portalu znajdzie Pan więcej informacji na ten temat (m.in. http://portal.abczdrowie.pl/immunoterapia-leczenie-przyczynowe, http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-alergii).

Pozdrawiam