Wartość PSA a rak prostaty

Witam!  Mój tata (lat 55) niedawno dowiedział się od lekarza, że ma problem z przerostem gruczołu prostaty i ten problem może już trwać od 5 lat. Przeszedł badania PSA, w których normą jest przedział 1-4, a on otrzymał 6. Po tym badaniu dostał antybiotyki i ma iść za kilka dni na usg. Proszę o informacje, czy jest szansa podleczenia tego i czy wynik ponad normę musi przeobrazić się potem w raka? Pozdrawiam

ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Wynik PSA powyżej 4,0 ng/dl nie potwierdza raka, ale stanowi przesłankę do diagnostyki, mającej na celu wykluczenie nowotworu. Oznacza to, iż istnieje ryzyko nowotworu, ale dopiero badanie USG i biopsja może to potwierdzić.

Badanie PSA bardzo łatwo zaburzyć - zapalenie prostaty, niedawno odbyty stosunek płciowy czy masturbacja mogą się do tego przyczynić. Dlatego do czasu USG, proszę się nadmiernie nie przejmować.