Wartości referencyjne FEV: jakie powinny być?

Zakupiłam dla dziecka pikflometr Piko6. Trzeba ustawić w nim wartości referencyjne FEV1 lub FEV6 lub FEV1\FEV6. Ich zakres wynosi od 0,15 - 9,99 litra (FEV1 i FEV6), ale nigdzie nie ma wartości, jakie mam wpisać dla dziecka: 11 lat, 152 cm wzrostu i 38 kg wagi. Dzwoniłam do lekarzy alergologów i również nie umieją podać mi tych danych. Czy mogłabym uzyskać od Państwa odpowiedź? Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Pikflometry są przenośnymi, niedrogimi, wysokiej klasy urządzeniami przeznaczonymi do monitorowania parametrów oddechowych u dzieci i dorosłych chorych na Astmę i POChP, zarówno w warunkach domowych, jak i w codziennej praktyce lekarskiej.
Lepsze do monitorowania astmy są jednak pikflometry, które umożliwiają pomiar PEF i FEV1. Pomiar FEV6 ma większe znaczenie w przypadku monitorowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (PoChP).
Pikflometr wyświetla wynik pomiaru, a także pokazuje kolorowe pola odpowiednio do wartości należnej PEF lub FEV1 ustawionej dla pacjenta. Dodatkowo jest oceniana prawidłowość wydechu. Pacjent jest informowany o konieczności powtórzenia pomiaru w przypadku wystąpienia kaszlu, zbyt krótkiego wydechu, zbyt wolno rozpoczętego wydechu oraz gdy wynik pomiaru jest zbyt wysoki lub niski w porównaniu z wartością należną.
Wartości referencyjne powinny być zatem znane zarówno Państwu jak i specjaliście pulmonologowi, który opiekuje się dzieckiem. Jest to bowiem wartość średnia, właściwa dla dziecka, którą należy zanotować w okresie remisji.