WBC przy rozpoznaniu a grupy ryzyka

Przy rozpoznaniu ostrej białaczki limfoblastycznej poziom WBC wynosił (z linii B) powyżej 30000/mm³. Poza tym pozostałe czynniki rokowania były dobre. Czy przy jednym niekorzystnym czynniku rokowniczym pacjent kwalifikowany jest od razu do grupy wysokiego ryzyka? Jak duży wpływ ma ten czynnik na rokowanie? Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Do grup ryzyka kwalifikuje się pod warunkiem spełnienia wszystkicj kryteriow danej grupy - czyli np. dla grupy standardowego ryzyka musi być spełniony warunek wstępnej leukocytozy < 20 tys. W związku z tym leukocytoza 30 tys kwalifikuje pacjenta albo do grupy pośredniego, albo wysokiego ryzyka (w zależności od innych kryteriów, jak ilość blastów we krwi, obecność translokacji oraz odpowiedź na leczenie w 15 i 33 dobie.

Jeżeli chodzi o wpływ ilości leukocytów w momencie rozpoznania, to oprócz kwalifikacji do określonej grupy ryzyka liczba ta nie ma większego znaczenia, chyba, że przekracza 100 tys (wtedy jest to bardzo niekorzystnie prognostycznie wynik).

Pozdrawiam serdecznie