Wciągnięte brodawki - czy powinnam się niepokoić?

Witam, mam 30 lat, nie mam dzieci. Ostatnio przed menstruacją wyczułam małe zgrubienie w piersi, które przy dotyku wywoływało ból. Z czasem trwania cyklu zgrubienie zmniejszyło się i nieco stwardniało. Umówiłam się na wizytę do lekarza, który zbadał piersi i zrobił mi usg. Wynik usg wykazał: "Piersi o budowie gruczołowo- tłuszczowej. Zmian ogniskowych nie stwierdzono, w piersi prawej w okolicy zabrodawkowej widoczne drobne torbielowe poszerzenie przewodu mlecznego do 3,21 mm. Doły pachowe bez zmian ogniskowych". Lekarz stwierdził, że nie ma powodów do niepokoju, a pierś trzeba obserwować. Martwi mnie jednak zapadnięcie brodawki sutkowej w prawej piersi, wiem że może to być objawem nowotworu? Czy może to również oznaczać inną przypadłość? Dodam, że generalnie obie brodawki w moich piersiach są zapadnięte, wrażliwe na dotyk i temperaturę, teraz brodawka w prawej piersi jest stale zapadnięta. Bardzo proszę o komentarz. Dziękuję

Witam serdecznie,

Wynik USG interpretuje się w stosunku do pacjentki, czyli jej wieku oraz obciążeń rodzinnych. Na tej podstawie podejmuje się decyzję, czy zmiana budzi niepokój i trzeba od razu wyjaśnić jaki jest jej charakter, czy można zostawić do obserwacji. Opis badania wskazuje raczej na zmianę łagodną, która jest niewielkich rozmiarów, stąd pewnie lekarz zadecydował o jej obserwacji. Gdyby była Pani osobą w wieku powyżej 40 lat lub w rodzinie byłyby przypadki raka piersi, wtedy zmianę od razu trzeba by diagnozować dalej czyli np. wykonać biopsję lub wyciąć.

Wciągnięcie brodawek jest problemem wielu kobiet i nie wiąże się z patologią. Patologią, jednakże dość rzadką, jest natomiast wciągnięcie brodawki jako objaw bardzo zaawansowanego nowotworu (duży guz, który zaciąga brodawkę do wewnątrz).

Pozdrawiam serdecznie