Wczesna ciąża a borelioza

Witam.

Mam 26 lat. Jestem w bardzo wczesnej ciąży - 4 tydzień - potwierdzonej przez lekarza. Od kilku dni mam rumień pod kolanem typowy dla boreliozy, który się powiększa. Lekarz ginekolog stwerdził boreliozę i przepisał mi jedyny bezpieczny antybiotyk (A...) 2 g na dobę, i powiedział, że przez całą ciążę będę musiała go brać. Uzyskałam również informację z innego źródła, że powinnam wziąć 2-3 razy większą dawkę i tylko przez 6 tygodni. Chciałam prosić o poradę, co w związku z tym robić, bo branie przez 9 miesięcy antybiotyku wydaje mi się straszne. Chciałabym również spytać, czy po porodzie powinnam zrobić jakieś badania mojemu dziecku w kierunku boreliozy, i czy powinnam wybrać do porodu szpital, który ma oddział patologii noworodków, czy nie ma to znaczenia? Bardzo niepokoję się o przebieg ciąży i zdrowie dziecka.

Proszę o poradę!

Lek. Izabela Brym

Witam.

Według aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych boreliozę wczesną (ta postać występuje u Pani) należy leczyć przyjmowanym przez Panią antybiotykiem w dawce 3 x 500 mg (tj. 1,5 g/dobę w trzech dawkach podzielonych) przez 14 -21 dni. Nie ma tu różnic, jeśli chodzi o leczenie kobiet w ciąży.

Nie musi Pani robić dziecku badań w kierunku boreliozy, gdyż nie opisano negatywnego wpływu choroby na płód. Poza tym w diagnostyce boreliozy oznacza się przeciwciała, czyli białka, które wytwarza organizm, broniąc się przed chorobą. Przeciwciała w klasie IgG przechodzą przez łożysko i można je wykryć we krwi u zupełnie zdrowego dziecka przez pierwsze miesiące życia (przy czym nie są to przeciwciała dziecka, a jego matki). W związku z tym badanie dziecka nie ma sensu.