Wegetarianizm i rezygnacja ze słodyczy

Jestem wegetarianką. Wzrost 1.60. Waga 58-59 kg. Aktywność: 4 razy tygodniu po 1,5 h. Chce zrezygnować ze słodyczy, ale nie mogę. Co może mi pomóc? Jak powinnam się odżywiać?

Apetyt na słodycze zazwyczaj pojawia się gdy spada poziom cukru we krwi. Aby temu zapobiec należy spożywać regularnie, co około 3 godziny, posiłek. Należy też zadbać o odpowiednią podaż węglowodanów złożonych w diecie.

Witam serdecznie,

Duży apetyt na słodycze może być spowodowany źle zbilansowaną dietą i brakiem w niej dobrych węglowodanów złożonych. Jeżeli zjada Pani niewystarczającą ilość tych składników odżywczych to organizm zaczyna ich się domagać a Pani sięga po słodycze dostarczając węglowodany ale proste. Im więcej jemy słodyczy tym apetyt na nie wzrasta. Dzieje się tak ze względu na ich wysoki indeks glikemiczny. Po zjedzeniu słodyczy gwałtownie rośnie poziom cukru, organizm produkuje dużo insuliny która szybko cukier trawi a Pani znów sięga po kolejnego batonika i tak powstaje błędne koło. Słodycze to nałóg i po prostu trzeba się od nich odzwyczaić a ochota na podjadanie z czasem minie. Powinna Pani również jeść regularnie 5posiłków dziennie co 2,5-3h. W ten sposób ustabilizuje Pani poziom cukru w organizmie, nie będzie Pani chodzić głodna i rzadziej będzie Pani sięgać po słodycze. Apetyt na słodycze hamują suplementy zawierające chrom. Jednak jest to pierwiastek który odkłada się w organizmie więc jeżeli zacznie go Pani stosować to z przerwami czasowymi pomiędzy opakowaniami.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Witam, chęć zrezygnowania ze słodyczy to kwestia silnego wewnętrznego postanowienia. Jeśli są z tym kłopoty być może skuteczna byłaby pomoc psychologa. Ale warto zacząć od analizy dotychczasowego sposobu żywienia, czy dieta pokrywa zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze, być może jest niedoborowa i stąd większe zapotrzebowanie na słodycze.
Serdecznie pozdrawiam

Witam.Ponieważ jest Pani wegetarianką to podejrzewam, że wybiera Pani pełnowartościowe produkty, pełnoziarniste, kasze, więc nie tu jest problem. Proponowałabym wprowadzić regularność posiłków, 5 posiłków co 3-4 godz. aby nie dopuścić do spadku poziomu cukru we krwi, proszę się zastanowić kiedy jest największa ochota na słodkie rzeczy? być może wtedy kiedy jest Pani głodna? organizm dąży do podniesienia poziomu cukru, a wtedy np. marchewka nie jest atrakcyjnym produktem, dużo fajniejsze są słodycze, które szybko wyrównają poziomy.